12.800 danske mail-adresser frygtes stjålet

Folkene bag en underskriftsindsamling mod ungdomshuset frygter, at 12.800 mailadresse er røget i de forkerte hænder.

De to personer bag hjemmesiden nejtilungdomshuset.underskrifter.dk frygter, at de 12.800 mailadresser, der er givet i forbindelse med afgivelsen af elektroniske underskrifter, er stjålet.

12. juli 2007 klokken 16:43 blev der sendt en mail til alle dem, der har givet deres underskrift - og det var ikke de to, der afsendte den.

"Vi er overraskede over, at den omtalte email er blevet udsendt, da det ikke er os, der har udsendt den. Ingen andre end os har brugernavn og password til hjemmesidens administrationssider." lyder det fra de personer, Holger Sørensen og Claus Christiansen, der er henholdsvis tidligere og nuværende folketingskandidat for De Konservative.

Selvom der intet kontroversielt stod i den udsendte mail, har det alligevel vækket bekymringen hos de to mænd, som derfor har valgt at melde hændelsen til politiet..

"I betragtning af hvilken ekstrem og voldelige adfærd, der er blevet udvist fra Ungdomshusets brugere og sympatisører frygter vi, at de personfølsomme oplysninger om de personer, der underskrevet sig imod Ungdomshuset på vores hjemmeside, er blevet hacket og vil blive brugt til at genere underskriverne. Derfor reagerer vi med denne politianmeldelse." siger Claus Christiansen.

Episoden er desuden blevet anmeldt mundtligt til Datatilsynet fredag eftermiddag.

Også Jubii, der ejer domænet underskrifter.dk, hvor de to har oprettet underskriftsindsamlingen, er blevet orienteret.

Formodentlig derfor er hjemmesiden ikke længere tilgængelig.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job