Artikel top billede

Forsvarsminister Søren Gade

Vigtigste it-initiativer i 2006: Implementering af KESDH. Elektronisk patientjournal. Ny taktisk datalink. 1-NET projekt. Elektronisk Teknisk Dokumentations System

Tilbage til artiklen: Her er ministerens it-arbejdsliste i 2006.

Forsvarsminister Søren Gade (V) fremhæver disse fem initiativer som de vigtigste i sit ministerium i 2006.

Implementering af KESDH

Ministeriet indfører et koncernfælles ESDH-system

Ved gennemførelse af projektet afløses de enkelte myndigheders forskellige journalsystemer af et fælles standardsystem.

Der er i 2006 afsat i alt 156 millioner kroner til anskaffelse og implementering af KESDH. Hertil kommer forbruget af interne ressourcer.

Elektronisk patientjournal

Siden efteråret 2006 har Forsvarets Sundhedstjeneste kørt forsøg med elektroniske patientjournaler på fire tjenestesteder, og i løbet af 2007 vil de blive udbredt til resten af Forsvaret, herunder udenlandske missioner og forsvarets skibe.

De elektroniske patientjournaler afløser papirbaserede patientjournaler og gør det muligt at få fat i vigtige helbredsoplysninger, uanset hvor en medarbejder fra Forsvaret befinder sig i verden.

Ny taktisk datalink

Link 16 hedder det system af ny datakommunikationsteknologi som skal sikre effektiv dataudveksling under alle forhold mellem F-16 fly, Søværnets skibe og landbaserede radarer samt kommando- og kontrolenheder.

Systemet skal primært anvendes under internationale operationer sammen med allierede styrker og muliggør en væsentlig mere effektiv og koordineret indsættelse af militære enheder.

1-NET projekt

Projektet skal effektivisere koncernens forretningsprocesser, hvor der anvendes it-services på både internettet og på Forsvarsministeriets lukkede netværk.

Løsningen skal omfatte internet-browsing, udveksling af internetmail, e-handel, download af filer og fil udveksling herunder for DeMars fra koncernens pc-standardarbejdsplads.

Der forventes et større arbejdsmæssigt udbytte, idet de ansatte i højere grad end i dag vil kunne arbejde mere fleksibelt.

Elektronisk Teknisk Dokumentations System

Interaktivt Elektronisk Teknisk Dokumentations System (IETDS) er opstartet i 2006.

Det er et omstillingsprojekt, der skal samle de tre værns forskellige tekniske dokumentationssystemer til ét.

Systemet samkøres med DeMars, så man kan trække data imellem de to systemer, og kun har tegninger (IETDS) og materieldata (DeMars) i ét system.

Tilbage til artiklen: Her er ministerens it-arbejdsliste i 2006.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere