Google lancerer pirat-dræber

Til september lancerer Google et pirat-dræberværktøj, der skal hjælpe med at luge ud blandt de værste syndere på videodelings-siden YouTube.

Computerworld News Service:

Om en måneds tid søsætter Google en teknologi, der skal genkende og blokere for upload af ophavsretsbeskyttede filmsekvenser på videodelingssitet YouTube.

Google overtog YouTube i november sidste år i en handel til en værdi af ni milliarder kroner.

Viacom sagsøger Google

Nyheden om piratdræberen kom for en dag, da en af Googles advokater under en høring i den verserende retssag, som Viacom har anlagt mod Google, fortalte dommeren, at Google arbejdede intenst med en video-genkendelsesteknologi.

Viacom sagsøgte Google i marts med krav om erstatning i størrelsesordenen fem en halv milliard kroner for de ophavsretskrænkelser YouTube står bag.

Viacom er en milliardforretning med omfattende interesser og ophavsrettigheder inden for film, musik og fjernsyn.

Særdeles sofistikeret teknologi

Teknologien, der skal sætte en bremse på den omfattende upload af beskyttet materiale på YouTube, er sofistikeret i en klasse, der svarer til den fingeraftryks-teknologi, som USA's politimyndighed FBI bruger.

Faktisk er teknologien så avanceret, at Google ikke med 100 procents sikkerhed tør love, at piratdræberen rent faktisk lanceres allerede til september.

Videogenkendelsesteknologien vil gøre det muligt at ophavsretsejere at levere et digitalt fingeraftryk, der inden for et minut eller to vil udløse en blokering fra YouTube, hvis nogen forsøger at uploade en ophavsretsbeskyttet video uden tilladelse fra den pågældende indehaver af ophavsretten.

Oversat af Klaus Krabbe

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job