Pc'er bliver hurtigere måned for måned

Vores computere er ved at blive så hurtige, at selv den almindelige bedstemor-computer snart kan håndtere krævende multimedie-brug.

Computerworld News Service: Mængden af hukommelse i pc'er og på harddiske vokser, og selv et middelmådigt system bevæger sig nu i retning af krævende multimedie-brug, vurderer ComScore Inc.

Det lyder måske som en helt indlysende pointe, at systemer får mere ram, større harddiske og andre hardware-forøgelser. Selvfølgelig gør de det.

Det interessante ved ComScores vurderinger er, at dette analysefirma følger omkring to millioner brugere for at spore forandringer i brugen af hardware fra måned til måned.

I stedet for de normale kvartal til kvartal- eller år til år-undersøgelser kan man nu se udbredelsen af it-systemer forandre sig løbende.

For eksempel lå andelen af systemer med harddiske med mellem 70 og 99 gigabyte på 22 procent i januar.

I løbet af de næste tre måneder voksede andelen af computere med harddiske i den størrelsesorden til 23,5, 24,7 og endelig 25,9 procent.

Bemærkelsesværdig forandring

Det ser lige sådan ud med mængden af ram, hvor andelen af systemer med en gigabyte eller mere voksede fra 7,2 procent i januar til 11,2 procent ved udgangen af april.

"Det er faktisk en ret bemærkelsesværdig forandring, på nogle ganske få måneder," siger Andrew Lipsman, der er analytiker hos ComScore.

Næsten halvdelen af de systemer, ComScore har afmålt, har mellem 256 og 512 megabyte ram.

ComScores resultater bekræfter andre analytikeres betragtninger om, at faldende hukommelses-priser og Microsofts nyeste styresystem, Vista, har øget mængden af ram i det hele taget.

Oversat af Ditte Thøgersen

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S