Steria trækker sig fra Tetra-udbud

En af de tre virksomheder, der blev prækvalificeret til at give tilbud på software til beredskabssystemet Tetra, har trukket sig.

Steria, en af de tre virksomheder, der som Økonomistyrelsen havde prækvalificeret til at give tilbud på kontrolrumssoftware til det landsdækkende beredskabsnet Tetra, har trukket sig.

"Vi har besluttet ikke at komme med et tilbud," fortæller Peter-Nilson Østerbye, administrerende direktør, Steria.

Udbuddet drejer sig om den software, der skal installeres i vagtcentraler landet over, så de bliver i stand til at kommunikere med brugerne af beredskabsnettet.

To tilbage

Udover Steria, der var prækvalificeret sammen med sit engelske moderselskab og APD Communications, er yderligere to konsortier inviteret til at afgive tilbud.

Det er Siemens i Danmark sammen med Siemens Enterprise Communications og Terma i samarbejde med Intergraph, IBM Danmark, Motorola, Ingeniørfirmaet H. Mortensen og Zonith.

Steria har ifølge direktøren fortrudt, fordi det har vist sig, at alt materiale og alle præsentationer skulle afleveres på dansk.

"Der er tale om en meget kompliceret udbudsforretning og at lave alt på dansk ville blive en uoverkommelig opgave for os, fordi en stor del af vores eksperter er engelske, og vores engelske moderselskab var en del af opgaven," forklarer Peter-Nilson Østerbye.

Christian Gulholm fra Økonomistyrelsen fortæller, at udbudsforretningen fortsætter som planlagt, nu bare med to tilbudsgivere.

Ikke klokkeklart

Ifølge Sterias direktør fremgik det ikke "klokkeklart" i oplægget til prækvalifikationen, at materialet skulle udfærdiges på dansk.

"Flere faktorer har spillet ind i forhold til vores beslutning om at trække os, men hovedfaktoren er det med sproget," siger Peter-Nilson Østerbye.

For nylig vandt det Motorola-ejede selskab Dansk Beredskabskommunikation statens udbud af et nyt radiosystem til de danske beredskabsmyndigheder.

Beredskabsnettet baseres på Tetra-teknologien og får derfor en afgørende betydning for Motorolas danske Tetra-aktiviteter.

Nu er det kun Siemens, der er tilbage til at konkurrere mod et konsortium, der har Motorola med som partner.

Sætter pengene på Terma

Computerworld spurgte Sterias direktør, hvem han ville sætte sine penge på af de tilbageværende tilbudsgivere.

"Jeg ville sætte mine penge på Terma. Det konsortium, de har fået sat sammen, virker meget overbevisende. Imod taler, at konsortiet består af seks partnere, der både skal blive enige og tjene penge alle seks," siger Peter-Nilson Østerbye.

På baggrund af de første foreløbige tilbud forhandles der med hver af de nu to tilbageværende tilbudsgivere.

Forhandlingerne forventes ifølge Økonomistyrelsen at starte i slutningen af august med det mål at indgå kontrakt ultimo 2007.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS