Columbus har julelys i øjnene - kronerne vælter ind

Konsulent- og softwareselskabet Columbus IT har haft sit bedste halvår nogensinde og har ifølge koncernchef Michael Gaardboe oplevet fremgang på alle markeder.

Artikel top billede

Koncernschef for Columbus IT, Michael Gaardboe, fortæller, at koncernen nu mærker gevinsterne af tidligere tiders investeringer. Arkivfoto: Hans Juhl

Det er gode tider i Columbus IT. Virksomheden meddeler, at det netop har afsluttet det bedste halvår i sin snart 30-årige historie.

Columbus omsatte i første halvår af 2007 for 441 millioner kroner.

Det svarer til en fremgang på 21 procent i forhold til samme periode sidste år, hvor virksomheden omsatte for 365 millioner.

Driftsresultatet (EBITDA) udgjorde i perioden 20 millioner kroner mod 5,3 millioner kroner i 2006.

Ifølge koncernschef Michael Gaardboe mærker koncernen nu gevinsterne af tidligere tiders investeringer.

"For tre år siden var vi en ren forhandlervirksomhed, hvor vi købte løsninger fra Microsoft og tilrettede til kunderne. I de sidste tre år har vi opbygget en softwaredivision med vores egne løsninger," forklarer Michael Gaardboe.

"Der havde vi en femårs udviklingsplan, men vi tjener allerede ret gode penge i vores softwaredivision," uddyber han.

Store forventninger til softwaresalg

'Ret gode penge' skal oversættes til, at Columbus IT's softwaredivsion i årets første halvdel har omsat for 18 millioner kroner. Det er 102 procent mere end samme halvår af 2006.

For Columbus IT er softwaresalget et oplagt sted at finde fremtidig vækst, for her er virksomheden ikke tynget i samme grad af den aktuelle mangel på arbejdskraft.

"Jeg er meget optimistisk på den del af vores forretning, for den er nemmere at vækste. Vi skal jo skaffe 100 mennesker, hvis vi skulle ud og vokse 10 procent. Men med software betyder det ikke noget mandskabsmæssigt, om vi sælger 10 licenser eller 50 licenser," siger Michael Gaardboe.

Gode udsigter for aktionærer

Ud over fremgang i softwaredivisionen skal det rekordregnskabet forklares ved vækst i alle koncernens afdelinger.

I Rusland har konsekvenserne af en genfunden ro i organisationen efter et lederskifte ført til omsætning for 44,5 millioner kroner.

I USA er omsætningen landet på 66,8 millioner kroner, og den danske afdeling er steget med 9 procent, og har indtjent 128,3 millioner.

Det gode halvår betyder, at koncernen skruer op for forventninger til årsresultatet.

Mod en tidligere forventning til at omsætte for 810-830 millioner tror koncernen nu på, at det tal kan ende på 870-890 millioner kroner.

"Efter flere år med nedjusteringer har vi været lidt forsigtige med vores forventninger, fordi vi gerne vil reetablere troværdigheden omkring vores udmeldinger. Vi havde stillet aktiemarkedet en 10 procents vækst år over år i udsigt, men nu leverer vi altså over det dobbelte. Jeg er meget optimistisk, når det handler om væksten fremover," siger Michael Gaardboe.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job