Snart kan du få en bærbar på 1,2 mio. megabyte

En ny lagringsmetode kan snart gøre det muligt at pakke helt op til 1,2 millioner megabyte på en normal 2,5 tommer harddisk til bærbare pc'er.

Fujitsu Computer Products er ved at være klar med en teknologi, der kan bane vejen for bærbare computere med en harddisk på ikke mindre end 1,2 terabyte.

Det svarer til 1.200 gigabyte eller godt 1,2 millioner megabyte og er en mangedobling i forhold til den ellers maksimale kapacitet, som en typisk 2,5 tommer disk i dag kan rumme.

Sådan lyder visionerne i hvert fald i selskabets udviklingsafdeling, der ser muligheden materialisere sig inden 2010.

Det sker med en ny-udvikling i hånden. Selskabets forskere har nemlig frembragt en metode til at printe perfekt ordnede, men isolerede, hulmønstre i mikro-størrelse på større flader.

Data kan isoleres

Den ny teknologi gør det muligt at isolere data-indholdet i tæt-liggende rækker af huller i nanostørrelse.

Dermed bliver det ifølge Fujitsu Computer Products muligt at udføre helt klassiske lagrings-manøvrer i hvert isoleret nanohul ved hjælp af en særlig mekanisme, hvilket øger lagrings-mulighederne markant.

Kort og godt giver det mulighed for at lagre op mod 1,2 terabyte på en almindelig 2,5 tommer-disk.

Harddisk-producenterne har i flere år været i indædt kamp om konstant at udvide lagrings-kapaciterne på deres harddiske, og den pågældende teknik kan meget vel komme til at danne grundlag for fremtidens harddiske.

Pakkes tættere

Det skyldes, at den såkaldte ideal pattern technology kan medvirke til at pakke data tættere og mindske den friplads, der er imellem bits.

Teknologien er dog ikke klar til brug endnu. For eksempel mangler forskerne stadig at undersøge forskellige temperaturmæssige ting i forbindelse med den tætte pakning af data.

Ifølge analysehuset IDC efterspørger især virksomheder i dag fysisk små harddiske, som kræver mindre energi og dermed også mindre køling end store diske.

Samtidig ønsker de fortsat mere og mere plads på diskene.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S