Microsoft klar med lagrings-løsning: Skydrive

Microsoft er klar med en beta-version af virksomhedens seneste gratis service: Windows Live Skydrive. Servicen forærer den enkelte bruger 500 megabyte.

Computerworld News Service: Microsoft har omdøbt virksomhedens gratis, netbaserede lagrings-service til Windows Live Skydrive, og relanceret den med flere nye detaljer i brugerfladen. Det sker i en beta-version, som alle har adgang til.

Microsofts lagrings-service hed tidligere Windows Live Folders, og det var under dette navn, at servicen midt i maj dukkede op i offentligheden, hvorefter den hastigt forsvandt tilbage i testgruppen for de særligt udvalgte.

Man skal bruge et Microsoft Live id for at logge på servicen, ligesom man skal på de mere kendte services som Hotmail, nu kaldet Windows Live Mail, og Windows Live Messenger.

Mange muligheder

Skydrive giver den enkelte bruger mulighed for at lagre 500 megabyte, man kan oprette mapper og gøre dem private, offentlige eller kun for inviterede, og man kan få adgang til servicen både gennem Internet Explorer og Firefox.

Nye egenskaber og udvidelser genfødes i denne version. For eksempel kan man lave fotoalbums med små billedeikoner og uploade filer med en hiv-og-slip funktion.

Hiv-og-slip funktionen fungerer dog kun, hvis man bruger Explorer som browser.

Skydrive fungerer ikke optimalt som back-up service, fordi den mangler redskaber, der automatisk gemmer filer fra en lokal pc til lagringsserveren, og fordi den enkelte fil indtil videre kun må fylde 50 megabyte.

Selvom der længe har svirret rygter om en lignende service fra Google, har virksomheden endnu ikke udgivet dens såkaldte "in-the-cloud" lagringsservice.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere