Forbrugerombudsmanden kræver klarere net-regler

Prismærkningen på netbutikkerne happii.dk og wupti.com er eksempler på den forvirring, der hersker om priser og besparelser ved indkøb af for eksempel forbrugerelektronik, hårde hvidevarer og computerudstyr.

Artikel top billede

Forbrugerombudsmand Henrik Øe vil have klarere regler for prismærkning – også for netbutikker.

Når den nystartede netbutik happii.dk reklamerer med, at du kan spare 4.500 kroner på et Phillips 37 tommer fladskæmsfjernsyn i forhold til den vejledende udsalgspris på 10.499 kroner, er det måske en vildledende besparelse.

Eller også er det ikke.

Det kommer helt an på, om den vejledende udsalgspris, happii.dk opgiver, er den normale pris for det pågældende fladskærms-tv på markedet.

Og når konkurrenten wupti.com lokker med en besparelse på 1.000 kroner på en bærbar computer til 6.995 kroner fra Zepto, kan du ikke umiddelbart se, om du sparer 1.000 kroner i forhold til markedsprisen eller i forhold til førprisen hos wupti.com.

For mange uklarheder

Forbrugerombudsmand Henrik Øe mener, at der er alt for mange af den slags uklarheder om prismærkningen, når de danske detailbutikker og netbutikker kappes om kundernes gunst. Han vil derfor presse på for at få klarere regler.

"Vi har til hensigt at revidere vores vejledning om prismærkning. Og i løbet af efteråret vil vi gå til brancheorganisationerne for at høre, om de vil være med til at lave fælles retningslinjer på området, så vi alle er enige om, hvornår man vildleder, og hvornår man ikke vildleder med sine priser," siger Henrik Øe.

Han afventer lige, at domstolene – formentlig meget snart – afgør to verserende sager om vildledende markedsføring i forbindelse med angivelse af førpriser.

Sagerne vedrører Coop Danmarks netbutik Nettorvet og Merlin, der blev politianmeldt af den forrige forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen tilbage i 2005.

De blev politianmeldt sammen med Elgiganten, der i maj accepterede en bøde 300.000 kroner, hvorefter sagen sluttede uden retssag.

"Når sagerne med Coop og Merlin er afgjort, får vi formentlig fastslået nogle principielle ting, og så kan vi komme ind i forhandlinger med branchen om at få revideret reglerne," siger Henrik Øe.

Forståelsen mangler

Lige nu er der ikke en fælles forståelse mellem brancheorganisationerne og forbrugerombudsmanden om, hvornår priserne er vildledende eller ej.

"Vi stiller store krav til budskaber om at spare, og den nuværende vejledning er vores tolkning af reglerne. Dem, der overholder reglerne, får ikke problemer med os. De andre løber en risiko,” siger Henrik Øe.

Hos happii.dk er direktør Poul Thyregod altid villig at tage en kop kaffe med Henrik Øe for at diskutere reel prisinformation.

Han mener, at det er helt igennem reelt at sammenligne happii.dks priser med importørernes vejledende udsalgspriser.

Krav om dokumentation

"For det første gør vi klart opmærksom på, hvilke priser vi sammenligner, så mener jeg, at vi gør det lidt pænere end andre. For det andet er de kunder, vi tiltrækker, folk, der alternativt ville købe produkterne i de fysiske detailbutikker, hvor du finder de priser vi angiver," siger han.

Kravet fra forbrugerombudsmanden til en butik som happii.dk er også, at de har dokumentation for, at prisen på det relevante marked rent faktisk er lig med den vejledende udsalgspris, der bliver vist på hjemmesiden.

Og hvordan var det lige med 37 tommers fladskærms-tv’et fra Phillips, der er til salg hos happii.dk. Har de så fortalt den reelle markedspris til kunderne?

"Der må jeg skuffe dig. Jeg kunne kun finde nogle butikker, der sælger det samme tv dyrere end den vejledende pris, vi har fået oplyst fra Phillips,” siger Poul Thyregod, der har forsynet Computerworld online med tre eksempler på butikker, der sælger Phillips-tv’et til en højere pris end den vejledende pris.

Men kigger man på prissammenligningshjemmesiden hifipriser.dk, kan man imidlertid finde den samme model til omkring 8.000 kr. Det er noget under den vejledende udslagspris, men dyrere end happii.dks pris.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS