Filmstudier dropper Blu-ray

To af verdens store filmstudier dropper Sonys Blu-ray-format. Fremover satster blandt andre DreamWorks på det konkurrerende HD-DVD.

DreamWorks og Paramount Pictures går bort fra Sonys næste generations-dvd, Blu-ray.

Det sker på trods af, at Blu-ray har stærkest støtte fra amerikanske og danske forbrugere, der i stor stil har lukket formatet ind i deres hjem via PlayStation3-konsollen.

Istedet vil selskaberne satse på det konkurrerende format, HD-DVD, og det betyder, at film som Transformers og den tredje film i serien om Shrek ikke udkommer på det mest udbredte format, Blu-ray.

Eneste undtagelse er Steven Spielbergs film, der fortsat vil udkomme i begge formater.

Det skriver nyhedsbureauet Associated Press, AP.

Studier genoptager formatkrigen

"Jeg mener, at HD-DVD ikke bare er det billigste valg for forbrugere, der vil have høj kvalitet. Det er også det bedste valg for Paramount," siger Brad Grey, bestyrelsesformand og direktør for Paramount Pictures, der ejer DreamWorks, til AP.

For filmselskaberne er der højere udgifter forbundet med at udgive på Blu-ray.

For mens HD-DVD blot er en 'opdateret' dvd-skive, så kræver det helt nye teknikker og anlæg at producere Blu-ray-skiver.

Alligevel havde flere filmstudier, herunder 20.th Century Fox, valgt at satse udelukkende på Blu-ray, mens Universal som det eneste selskab satsede på HD-DVD.

Med Paramount Pictures og DreamWorks' beslutning ændrer markedet nu ansigt, og format-krigen synes genoptaget fra filmstudiernes side.

"Deres beslutning ændrer kampen helt, og det er derfor, at vi har valgt at følge med dem," siger direktør Jeffrey, DreamWorks til AP.

Svære odds for HD-DVD

Skal HD-DVD sætte sig på markedet og lade sig krone som dvd'ens arvtager, venter der dog stadig store udfordringer forude.

I takt med forbrugernes støtte til Blu-ray har flere aktører på markedet fulgt trop, og har droppet det konkurrerende format.

I juni valgte den internationale videoudlejningskæde Blockbuster således helt at fjerne HD-DVD fra hylderne og kun tilbyde film på Blu-ray-formatet.

I tilgift har USA næststørste elektronikforhandler, Target, valgt kun at sælge Blu-ray-afspillere i sine butikker fra og med fjerde kvartal.

En Blu-ray-disk kan indeholde 50 gigabyte data sammenlignet med HD-DVD'ens 30. En almindelig dvd kan lagre op til 8,7 gigabyte data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job