Vækstfonden satser millioner på online-spil

Spilbranchen: Danmark har 50-60 producenter af computerspil, afslører en kortlægning af det danske marked. Computerworld tager pulsen på branchen i en serie artikler.

Artikel top billede

Watagame har udviklet onlinespillet goSupermodel, der henvender sig til piger i alderen 10-16 år.

Glem alt om at lave den næste Hitman succes. Så brutalt kan budskabet fra Vækstfonden serveres til den danske underskov af selskaber, der arbejder med computerspil. Langt størstedelen af selskaberne er simpelthen for små.

I stedet er der mange flere og ikke mindst lettere penge at tjene på at lave spil til online eller mobiltelefoner, lyder logikken.

Indtil nu har Vækstfonden investeret knap 20 millioner kroner i tre selskaber i den genre, og i løbet af de kommende år regne man med at investere yderligere 50-75 millioner kroner på onlinegaming.

”For det store flertal ligger fremtiden at gå online med computerspil,” siger Rolf Kjærgaard, underdirektør i Vækstfonden.

Computerworld har haft adgang til den kortlægning, som Vækstfonden har foretaget af det danske marked for computerspil.

Og nok tæller listen op mod 60 aktive selskaber lige fra køkkenbordsselskaber til større virksomheder som IO Interactive med successpillet Hitman, men reelt set er der nok kun 20-30 stykker der har potentialet til succes, vurderer Rolf Kjærgaard.

Spil bevæger sig online

”Hitman var en fantastisk succes. Men den er ekstrem svær at eftergøre, fordi der ikke er den fornødne kapitel i markedet til den slags satsninger. Og derfor ser vi mange spil bevæge sig over på online,” siger Rolf Kjærgaard.

På den måde kan producenterne springe mange led over i vejen ud til kunderne.

Han fremhæver blandt andet selskabet Watagame, som Vækstfonden har investeret i. Selskabet har udviklet spillet goSupermodel, der henvender sig til piger i alderen 10-16 år.

”Watagame har oplevet meget fine vækstrater blandt brugerne,” siger Rolf Kjærgaard.

Han tilskriver væksten det faktum, at brugerne kan hoppe mellem at spille på nettet og over de mobiltelefoner, som de fleste tøser i den alder render rundt med.

Som Hollywood

Han vurderer, at det etablerede marked for computerspil bedst kan sammenlignes med Hollywood, hvor store produktioner let løber op i trecifrede millionbeløb.

For det første koster det dyrt at producere versioner af spillene til de forskellige konsoller.

Og for det andet sluger markedsføringen af spillene mere end halvdelen af budgettet, hvis man skal have sit produkt ud på det globale marked.

Vækstfonden har udset sig netop denne del af oplevelsesindustrien som et af de næste vækstområder. Specielt hvis man kan få synergi mellem tegnefilm og computerspil, hvor danskerne har stolte traditioner.

”Vi har i Danmark stærke kompetencer på tegnefilm og spiludvikling. Der tror vi, at der vil opstå muligheder for at investere. Tegnefilm bliver jo i dag skabt på computere, og den teknologi er umiddelbart anvendelig ovre i spiluniverset,” siger Rolf Kjærgaard.

Han peger på blandt andet på tegneserien Valhalla, den lille trold Hugo og Cirkeline som konkrete eksempler.

Computerworld tager temperaturen på den danske computerspilbranche med en serie om virksomheder, deres produkter og deres udfordringer. Har du en historie, så mail til Peder Bjerge

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Leder til Digitalt Design

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job