Dansk Standard stemmer nej til OOXML

Dansk Standard vender tommelfingeren nedad til Microsofts OOXML og vil ikke anbefale ISO at stemme ja til OOXML i dens nuværende form.

Efter heftig debat har Dansk Standard valgt at vende tommelfingeren nedad til Microsoft-formatet OOXML, som står for Office Open XML.

Det betyder, at Dansk Standard på Danmarks vegne indstiller til det internationale standardiserings-udvalg ISO, at det ikke umiddelbart godkender Microsoft-standarden i sin nuværende form.

Afgørelsen er dog ikke entydig, for Dansk Standard udelukker ikke en anbefaling af OOXML. Det kræver imidlertid, at Microsoft adresserer en række punkter, som det hedder.

Dermed har Dansk Standard fulgt det signal, som det såkaldte Dokumentudvalg i i forrige uge gav om, at Dansk Standard på grund af tekniske uklarheder i OOXML satte kryds i feltet for "nej med kommentarer."

"Med stemmen ”Nej med kommentarer” sikrer Dansk Standard det bedste udgangspunkt for varetagelse af de danske ønsker til ændringer af standarden," hedder det i en pressemeddelelse fra Dansk Standard.

Høring siden foråret

Sagen om OOXML har været i høring siden foråret, og Dansk Standard meddeler, at der er indløbet 39 høringssvar.

Også i Norge og Sverige har der været debat om Microsoft-standarden. I Sverige resulterede det i en regulær skandale, da det kom frem, at Microsoft havde opfordret sine partner-virksomheder til at melde sig ind i standardiserings-udvalget for at stemme for OOXML.

Det forslag fulgte så mange, at det i første omgang resulterede i et klart svensk ja til OOXML. Efter skandalen kom frem er afstemningen imidlertid blevet annuleret.

Norge stemte i sidste uge ligeledes nej til at anbefale OOXML.

ISO træffer endelig afgørelse om, hvorvidt OOXML skal godkendes som standard eller ej på et møde i Geneve i slutningen af februar næste år.
Læs mere på cw.dk senere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS