Designfirma om dagen - spilfirma om natten

Spilbranchen: Et skifte fra design-firma til spilfirma er ofte økonomisk mere risikabelt men meget sjovere. Derfor har et nystartet iværksætterfirma valgt at tage springet fra designere til spil-udviklere.

Artikel top billede

Rune Dittmer fra Press Play håber på, at selskabet kan kan klare overgangen fra design- til spilfirma.

Når drømmen om at gå ind i spilbranchen er stærk nok, så helliger målet ofte midlerne.

Derfor har folkene bag firmaet Press Play efter et år som designfirma, hvor de hovedsageligt har levet af arbejdet med hjemmesider, valgt at skifte arbejdsområde til den forjættede computerspilsbranche.

Selskabet vil fokusere på at lave små, letforståelige flashbaserede computerspil – også kaldet casual games - som i starten skal finansieres af design-delen af firmaet.

"Vi skifter fokus, fordi det er sjovere at lave spil. Vi kan naturligvis bruge vores erfaring med flash-udvikling, men selvfølgelig kan vi også bruge vores netværk af kunder, som vi har fundet via vores hjemmesideopgaver. Nu handler det jo bare om at overtale dem til at købe spil," griner partner og stifter af Press Play, Rune Dittmer.

Han fortæller, at det hele tiden har ligget i kortene, at firmaet skulle skifte fokus, men det er først efter nok hjemmeside-opgaver, at det nu bliver en realitet.

Selskabet blev stiftet i oktober 2006 og har til huse blandt mange andre iværksætterfirmaer på IT-Universitetets 5te, hvor der foregår et samarbejde mellem universiteter, erhvervsliv og offentlige myndigheder.

Spil er sekundære for mange firmaer

Rune Dittmer fortæller, at Press Play ville tjene flere penge, hvis de var blevet i designbranchen.

"Vi vil bare gerne lave noget, der er sjovere, også selvom vi ved, at det er en noget hårdere branche, hvor der umiddelbart ikke er så mange kunder som i arbejdet med hjemmesider," siger han.

Han forklarer det med, at spil ofte er et ekstra tilbud hos mange selskaber, når først hjemmesiden er kommet på plads.

Press Play har store dog forhåbninger til brancheskiftet, og har i foråret ansat to nye fuldtidsmedarbejdere samt to deltidsansatte, som kan supplere de tre oprindelige partnere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job