15) Forskellighed avler kreativitet

Tilbage til artiklen: 15 fiduser til innovation i it-afdelingen.

Fra det første spadestik tages til et projekt, bør man inddrage de bedste og kvikkeste hoveder udi i et væld af discipliner, lyder rådet fra koncerndirektør for sikkerhed i Marriott hotelkæden, Kathy Memenza.

Hun stod for nylig i spidsen for et projekt, der omhandlede kryptering og registrering af brugen af kreditkortdata, der var låst med offentlig nøgle.

Medarbejdere med erfaring i så vidt forgrenede områder som teknologiplanlægning, arkitektur, sikkerhed og en lang række andre bidrog med unikke og meget varierede erfaringer i beskyttelse og brug af kundeoplysninger - i et omfang, ingen enkeltperson eller enkeltafdeling nogensinde kunne have siddet inde med solo.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse