Artikel top billede

Iphonen er en stor salgssucces i USA i juli måned.

iPhone banker konkurrenterne i USA

På markedet for smart phones har Apples iPhone allerede bevist sit værd, hvor den i juli måned har solgt mere end alle sine konkurrenter.

En af 2007 mest ventede teknologi-begivenheder – lanceringen af Apples iPhone – ser ud til at blive en stor succes for Apple-direktør og –stifter Steve Jobs.

I juli måned stod der iPhone på 1,8 procent af alle solgte telefoner i USA, hvilket gør den lille designperle til den mest solgte smartphone, hvor den udmanøvrer alle sine konkurrenter i samme pris- og teknologiklasse som eksempelvis BlackBerry.

Det viser en undersøgelse foretaget af analysehuset iSuppli .

Analysebureauet vurderer, at iPhone'ens indgang og markedsandel på markedet for smart phones er uden sidestykke og "historisk."

To millioner adspurgte

Isuppli's undersøgelse er bygget på online-data fra to millioner amerikanere, hvoraf hovedparten er mænd under 36 år.

"Succesen sker på trods af, at iPhonen hverken har GPS eller 3G indbygget," lyder det fra iSuppli.

Analysehuset vurderer, at amerikanerne ikke bekymrer sig om de negative sider ved Apples iPhone. I stedet lægger forbrugene vægten på telefonens "revolutionære brugergrænseflade" og "coolness."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere