Motorola: Internationalt miljø og karrieremuligheder

Tilbage til artiklen: Sådan scorer du medarbejdere i rekrutteringskrisen.

I de danske afdelinger af den amerikanske mobilkæmpe Motorola arbejdes der med to ting:

I Nordjylland står der mobiltelefoner på programmet, mens det er alt inden for Tetra-teknologien, som udvikles i Glostrup. Det kræver massevis af ingeniører og softwareudviklere, og dem hyrer Motorola i vid udstrækning direkte fra Aalborg Universitet og DTU.

"Vi går i meget høj grad efter kloge hoveder, der går mere op i faglige udfordringer og udviklingsmuligheder end alt muligt andet. Og det kan vi tilbyde," siger Bo Wassberg, administrerende direktør for Motorola i Danmark.

Mulgihederne er mange

Han understreger dog, at Motorola tilbyder pakker, der eksempelvis indeholder fine lønforhold, pensionsordning, mulighed for medarbejderaktier og bonusordninger.

Men det vigtigste er mulighederne i koncernen, mener Wassberg, der hidtil ikke har haft de store problemer med at tiltrække kvalificeret arbejdskraft.

"Som en del af en international koncern kan vi tilbyde gode karrieremuligheder, hvor det eksempelvis er muligt at komme til udlandet i en periode. Derudover er vi allerede et internationalt miljø, da vi har medarbejdere fra store dele af verden ansat i Danmark, siger Bo Wassberg.

Tilbage til artiklen: Sådan scorer du medarbejdere i rekrutteringskrisen.

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS