Lector: Servicebureauer og faglige udfordringer

Tilbage til artiklen: Sådan scorer du medarbejdere i rekrutteringskrisen.

Hos Lector, der er specialister i Elektroniske Sags- og Dokument Håndtering (ESDH), har administrerende direktør Kim Palvig endnu ikke haft de store vanskeligheder med at tiltrække kvalificeret arbejdskraft.

"Vi har lagt rekrutteringsindsatsen ud til et servicebureau på en "no-cure/no-pay"-kontrakt, og det fungerer," siger han.

Han fortæller, at Lector satser på at give deres dygtige medarbejdere masser af faglige udfordringer, så de taler godt om firmaet til venner og bekendte.

Og det virker tilsyneladende, da der dumper masser af ansøgninger ind ad brevsprækken, når der er bud efter en ny medarbejder til ESDH-selskabet.

"Vi oversælger aldrig os selv. Det, vi kan tilbyde vores medarbejdere, er ganske enkelt faglige udfordringer og mulighed for at arbejde med de ypperste teknologier," siger Kim Palvig.

Fryns, bonus og den slags ting kommer i anden række, vurderer han.

Tilbage til artiklen: Sådan scorer du medarbejdere i rekrutteringskrisen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren systemintegrationssarkitekt til Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil