Makedonien giver folke-pc baghjul med Linux-projekt

Makedonien er klar til at forsyne landets skoleelever med computeradgang. Løsningen er billig, enkel og baseret på open source-software.

Artikel top billede

En host-maskine med to PCI-kort tilsluttes via et almindeligt netværkskabel terminalerne. Herefter kan syv elever dele den samme computerkraft og applikationer.

OLPC-projektet trækker overskrifter i verdenspressen, men der findes andre lignende projekter rundt om i verden – også i lande som man ikke lige forbinder med at være it-nationer, der er helt fremme i skoene.

I den tidligere jugoslaviske delrepublik Makedonien, der er placeret på Balkan-halvøen, har man således besluttet sig for, at landets 180.000 skolelever skal have computeradgang.

Med initiativet, der blevet døbt "A Computer for Every Child", bringer Makedonien sig i den gule førertrøje og ser ud til at blive den første nation, der forsyner samtlige skoleelever med computeradgang.

Ubuntu og terminaler

Det er firmaet NComputing, der med sin virtuelle desktop-software og lavpris terminaler skal udruste landets skolebørn med en lille Linux-terminal, som kan udnytte og dele programmer og regnekraft.

I praksis forsyner man en host-maskine udrustet med Ubuntu med to PCI-kort, der via et almindeligt netværkskabel tilsluttes terminalerne fra Ncomputing. Herefter kan syv elever dele den samme computerkraft og applikationer.

Den enkelte terminal er udrustet med et stik til skærm, mus og tastatur og via terminal-software fungerer den som en selvstændig computer.

Ud over Ubuntu vil host-maskinerne være forsynet med NComputing's terminal-software og open source-programmer som OpenOffice, Firefox, Thunderbird.

De virtuelle pc-terminaler har ingen bevægelige dele og kræver ingen vedligeholdelse.

Kan opgraderes

Behøver man mere computerkraft, opgraderer man blot host-maskinen og fortsætter ellers uforandret.

Terminalerne er desuden meget strømbesparende og bruger blot mellem en og fem watt, mens en typisk kontor-pc bruger mere end 100 watt.

Det lave strømforbrug gør naturligvis terminalerne billigere at benytte, men det er desuden et krav for at få løsningen til at fungere. Strøm er nemlig en mangelvare i Makedonien.

Vælger open source

Alt i alt er planen, at der skal sendes 180.000 arbejdsstationer af sted til skolerne, hvilket betyder, at alle folkeskoleelever vil få sin helt egen enhed.

Løsningen kommer til at bestå af 20.000 host maskiner og 160.000 terminaler. Man forventer, at prisen samlet set bliver på 70 dollar, svarende til 373 danske kroner, per skoleelev.

"The Computer for Every Child-initiativet er det vigtigste undervisningsprojekt i vore 15-årige historie," siger Ivo Ivanovski, Makedoniens undervisningsminister i en officiel udtalelse.

"Vores mål er at bygge en vidensbaseret økonomi, og til uddannelsen af den kommende arbejdsstyrke har vi valgt at bruge informations og kommunikationsteknologi," siger Ivanovski.

Ud over de åbenlyse fordele ved at hvert barn har en computer, er planen samtidig at standardisere alle skoler omkring en enkelt platform.

Udrulningen er således også et signal om, at landet har valgt Microsoft fra, og i stedet satser på en platform fra open source-folket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job