Sony sætter stopklodserne for nyt 3D-spilunivers

Elektronikgiganten Sony udskyder lanceringen af firmaets virtuelle 3D-spilverden Home til næste år. Problemer med indholdsleverandørerne får skylden.

Artikel top billede

Sonys virtuelle spilverden udsættes i et halvt år.

Lanceringen af Sonys spilkonsol trak i langdrag, og nu melder firmaet også, at den virtuelle verden, som PS3-brugerne skal udleve deres cyberliv i, bliver forsinket.

Home, som projektet er blevet døbt, skulle have stået klar til brug i dette efterår, men skaberne af internetuniverset har haft en for stram deadline.

Samtidig har det været et større arbejde end planlagt at få kontrakter og praktiske aftaler med indholds-leverandørerne på plads.

Trukket ud

"De aftaler, der skal sættes i stand mellem Sony og eksempelvis filmselskaber- har trukket længere ud en forventet," siger Mette Buhl, der er nordisk pr- og produktchef Egmond.

"Det skal fra første færd være en fed oplevelse for brugerne, og derfor udsætter vi Home til alt er på plads," siger hun.

Når Sony Home går i luften forventer firmaet at have tegnet kontrakter med mere end 100 forskellige indholdsleverandører.

Med på vognen

I Home skal brugerne kunne chatte, dele indhold og mødes i en 3D-verden, som det blandt andet kendes fra Second Life.

I lighed med andre virtuelle universer kan brugene købe møbler, tøj og andre genstande samt se film og naturligvis spille.

Dermed hopper Sony med på bølgen af tjenester til sociale netværk, som blandt andet MySpace for alvor kickstartede i 2003.

Sony har i Home skabt pladser til, at spiludviklere og –distributører kan færdes. Og med tiden håber selskabet på, at Home udvikler sig til en kæmpe markedsplads for øvrige interesserede, der ikke nødvendigvis befinder sig i spilindustrien.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos