Her er Danmarks bedste it-købmænd

Computerstore og Rosenmeier Electronics er blevet kåret som henholdsvis Danmarks bedste forhandler og distributør ved Computerworlds Top 100-kåringsshow.

Artikel top billede

Danmarks bedste afsætningsfirmaer er netop blevet kåret ved Computerworlds store Top 100-konference, som netop nu finder sted i Valby. Computerworld har samlet den danske it-branche for at fejre de 17 dygtigste virksomheder.

Senere på dagen kårer Computerworld de bedste danske virksomheder inden for servicebranchen. Derudover vil sløret blive løftet for, hvilket dansk it-selskab, der er det bedste af dem alle.

Den komplette liste over Danmarks 349 største it-virksomheder og alle vinderne kan ses i Top 100-magasinet, som følger med den trykte udgave af Computerworld på fredag og på Top 100-sitet, der åbner klokken 17.00 i dag.

www.computerworld.dk/top100

Se hele Top 100-listen:
www.computerworld.dk/top100/listen

Kategorien Forhandlere

Vinder:
Computerstore

Kandidater:
NTI Cadcenter
ITEO

Kategorien Distributører

Vinder:
Rosenmeier Electronics

Kandidater:
Dangaard Telecom
Actebis Computer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)