TDC vil kæmpe mod yderligere teleregulering

TDC's topchef Jens Alder opfordrede i går på Computerworlds Top 100-konference myndighederne til ikke at kamme over i deres iver efter at regulere telemarkedet.

Artikel top billede

"Hvis reguleringen bliver strammere, hvem er det så, der skal investere i yderligere udbygning af infrastruktur?" spurgte TDC's topchef Jens Alder.

Da TDC's topchef Jens Alder i går holdt tale ved Computerworlds årlige Top 100-konference opfordrede han myndighederne i Danmark og EU til at være knap så karske med reguleringen.

De har ellers lagt op til en hård linje mod tidligere telemonopoler som TDC, der sidder på store markedsandele for at sikre mere fair konkurrencevilkår for de mindre teleudbydere.

"Politikerne skal tænke sig rigtigt godt om, før de fortsætter ned ad den vej," lød det fra Jens Alder, der var kommet til konferencen for at tale om fremtidens TDC.

Han skitserede visionen om TDC som et pannordisk teleselskab med fokus på erhvervskunder.

"TDC's plan er fortsat at fokusere på at fastholde og udbygge positionen på mobil- fastnet- og kabelmarkedet i Danmark, samtidig med at selskabet skal satse yderligere på erhvervskunderne i Norden," sagde Jens Alder.

Men han vendte også gentagne gange tilbage til det problematiske i en for rigid regulering af telemarkedet.

Et af de springende punkter er, at EU er ved at skrue regler sammen, der skal gøre det muligt at adskille teleudbydernes netværkstjeneste fra de øvrige tjenester, de tilbyder.

Det bliver også kaldt funktionel separation.

EU håber, at en sådan adskillelse vil sikre lavere bredbåndspriser og højere hastigheder. Herhjemme kan det betyde, at TDC bliver splittet op i to selskaber.

Men i dag investerer en række selskaber milliarder af kroner i eksempelvis fiberkabler, trådløse netværk og kobbernettet årligt, og det er ved at skabe en infrastrukturbaseret konkurrence, der er mindst lige så nødvendig som en tjenestebaseret, fremhævede Jens Alder.

"Hvis reguleringen bliver strammere, hvem er det så, der skal investere i yderligere udbygning af infrastruktur?" spurgte Jens Alder.

Han benyttede samtidig lejligheden til at pege på to nøgleområder i TDC's fremtidige strategi. Nemlig effektivisering og fokusering.

Effektiviseringen går ud på at få nedbragt omkostningerne i TDC, som har haltet noget efter dets europæiske konkurrenter på evnen til at drive en effektiv teleforretning.

Fokuseringen handler primært om at få skåret de dele af TDC væk, der ikke er en del af kerneforretningen fremover.

"Vores datterselskaber i udlandet, som ikke er en del af vores strategiske kerneområde i Norden, er til salg. Hvis de udenlandske selskaber ikke har strategisk betydning, så skal vi sælge dem," sagde Jens Alder.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S