Supersværvægter snører handskerne

For andet år i træk fejer TDC Mobil konkurrenterne til side og vinder titlen som årets supersværvægter.

Artikel top billede

Selvom TDC Mobil nu for anden gang kan kalde sig årets supersværvægter med en omsætning på mere end 7,5 milliarder kroner, får den forsvarende mester ikke lov til at nyde sejrens sødme ret længe.

Mens TDC selv er under voldsom forandring med en ny koncernstruktur og nedskæringer i medarbejderstaben, er konkurrenterne nemlig også i fuld gang med at tilpasse forretningerne til den skarpe konkurrence på mobilmarkedet.

Telia (TeliaSonera) har købt Debitel, og Sonofon (Telenor) har købt Tele2. Det sker i en tid, hvor mobilselskaberne i forvejen mærker konsekvensen af en øget konkurrence; det bliver sværere og sværere at tjene penge på minutpriserne.

"Det er et klart faktum, at vækstraterne i mobilsektoren vil være lavere, end vi har set hidtil," fortæller Mads Middelboe, der er direktør i TDC Mobil Norden.

Drømmer om data

Situationen er dog ikke enestående for TDC, for alle selskaberne er tvunget til at finde nye indtjeningskilder, og her har den danske telegigant så at sige gode kort i luften i form af 3G og nu også snart HSDPA (turbo 3G).

Både selskaberne og analytikere på området vurderer nemlig, at mobildata bliver det næste store indtjeningshit.

"Der er ingen tvivl om, at det, der virkelig kommer til at drive efterspørgslen på mobil-data, er, når båndbredderne komme op og konkurrerer med de hastigheder, vi kender fra fastnettet," siger Mads Middelboe.

Både 3, Telia, Sonofon og TDC er således i fuld gang med turbo 3G. Samtidig med at nye indtjeningsmuligheder dukker frem, forsvinder andre dog også.

Senest har EU-Kommissionen med et snuptag fjernet en stor del af den indtjening, som mobilselskaberne hidtil har haft på roaming-takster.

"Der er ingen tvivl om, at den regulering gør et indhug i indtjeningen. Vi skal så forsøge at skabe vækst i forretningen på andre områder," forklarer Mads Middelboe om situationen.

Han forklarer, at TDCs største udfordring er at finde den rette balance mellem investeringerne og indtjeningen.

"Som markedsleder handler det jo om at bevare og styrke positionen, så vi skal tænke os godt om og bruge pengene med fornuft. Der er ikke noget nemmere end bare at bruge en masse penge," siger han.

Slanker forretningen

Siden Jens Alder satte sig i direktørstolen i efteråret 2006, har han gentagne gange meldt ud, at TDC-organisationen skal trimmes og gøres mere effektiv – blandt andet ved at skære fem til syv procent af medarbejderstaben om året.

Mobil-forretningen har dog allerede gennemgået en slankning på medarbejderfronten, for mens antallet af medarbejdere var 1173 i 2003, var det i sidste årsregnskab faldet til 900.

"I mobilbranchen går det så stærkt med nye teknologier, at man ikke kan have en organisation, der har en størrelse og en kompetence, så man til enhver tid har folk, der venter på at tage fat på alt det nye og spændende. Det handler om at finde det rigtige niveau, så du opnår en fleksibilitet," siger Mads Middelboe.

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job