Danmark bagud med privat IP-telefoni

Set i forhold til udbredelse af bredbånd i de danske husstande er udbredelsen af IP-telefoni markant lavere i Danmark, sammenlignet med Frankrig, Sverige og USA.

Almindelige private, danske telebrugere fortrækker at bruge Skype og Googletalk, når der skal tales i telefon over internettet.

Således bruges Skype og Googletalk af 37 procent af de 525.000 danskere, der benytter IP-telefoni i privat henseende. Dermed må de 45 danske udbydere af IP-telefoni dele de resterende 63 procent af markedet.

Det afslører et rundspørge som Megafon har foretaget for It- og Telestyrelsen til 1.000 tilfældigt udvalgte danskere.

Tal på Skype for første gang

Megafons undersøgelse sætter for første gang tal på, hvor stor udbredelse Skype og Googletalk har i de danske hjem.

Godt nok har man haft en fornemmelse af, at tjenester som Skype stod stærkt blandt private – der er trods alt 220 millioner brugere på verdensplan – men de helt konkrete oplysninger har altså manglet.

Selv om danskernes brug af IP-telefoni generelt er i stærk fremgang, er udviklingen ikke så imponerende når den sættes op mod udenlandske erfaringer.

I en rapport som den franske firma IDATE har udarbejdet til IT- og Telestyrelsen slås det fast, at kun 10 procent af de danskere, der har bredbånd også har abonnement på IT-telefoni hos en af de lokale udbydere.

Forventningen ville ellers være, at udbredelsen af IP-telefoni i høj grad fulgte udbredelsen af bredbånd.

Men som IDATE anfører i sin rapport er den dominerende teleoperatør – læs TDC – kommet sent i gang med at udbyde IP-telefoni. Det skete først i 2006.

”…den dominerende operatør kan indtil nu have følt, at det ikke hastede så meget med at forebygge risikoen for at miste kunder og risikoen for at kanabalisere dens egne indtægter fra fastnetkunderne,” skriver IDATE i rapporten.

Frankrig fører an

I hvert fald kan man konstatere, at den lave udbredelse af IP-telefoni i Danmark står i skærende kontrast til den førende nation, Frankrig, hvor det er 44 procent af bredbåndskunderne som også har IP-telefoni.

For Tyskland er tallet 20 procent, i Holland 18 procent, i Sverige 15 procent og i USA er det 14 procent. Af de syv undersøgte lande ligger kun Storbritannien lavere end Danmark.

Et andet resultat af TDCs sene start er også, at både Cybercity og Telsome er større end TDC på IP-telefoni.

Således sad Cybercity på 27 procent af abonnenterne og Telsome snuppede 11 procent, mens TDC havde ni procent af abonnenterne i andet halvår 2006.

Det skal bemærkes af markedsandelene over IP-telefoni abonnementer på det danske marked ikke kan sammenlignes med de brugertal, som Megafon har indhentet. Det skyldes dels, at der typisk er flere bruger per abonnement samt at IT- og Telestyrelsen ikke har haft adgang til abonnementstal for Skype og Googletalk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos