Sun har opdaget sikkerhedsbrister i Java

Sun Microsystems Inc. har opdaget 11 sikkerhedsbrister i deres versioner af Windows, Linux og Solaris af Java Runtime Environment og Java Web Start, blandt dem blev flere betegnet som kritiske af udenforstående analytikere.

Reparationerne til Java Runtime Evironment 1.3.1, 1.4.2, 5.0 og 6.0 lapper huller som hackere kunne bruge til at komme forbi sikkerhedsrestrektioner, manipulerer data, se hemmelig information og på anden måde kompromitterer en ikke-opdateret maskine. I blandt sikkerhedsbristerne er der to, som åbner for modtagelsen af inficerede filer fra web-sites, og forsøger at skabe adgang til andre ikke-inficerede computere i netværket. I følge flere analytikere fra Stanford Universitetet er følgen af angrebet en omgåelse af firewall-beskyttelsen.

Andre sikkerhedsrisici i Jave Runtime Environmet og Java Web Start giver angriberne mulighed for at læse lokalt placerede filer, overskrive dem og skjule Java-genererede advarsler.

Selvom Sun ikke klassificerer deres advarsler, siger det danske IT-sikkerhedsfirma Secunia, at de fem advarsler og de 11 sikkerhedsbrister er "yderst kritiske" - deres næsthøjeste alarmeringsniveau.

Nogle af truslerne begrænser sig til at hidrøre specifikke JRE-versioner, men Sun's advarsler er svære at afkode, da firmaet ikke er særlig klar i mælet, når de, ligesom Microsoft, fortæller om inficeret software. Hverken JRE eller web Start har en indbygget automatisk opdateringsfunktion. Brugerne skal selv downloade og aktiverer funktionen fra dette site:http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

Der blev, som sædvanligt, ikke nævnt noget om Mac OS X i advarslerne. Sun leverer ikke opdateringer af JRE eller andre Java-komponenter til Mac. I stedet er det Apple selv, der udsender Java-opdateringerne i deres egne sikkerhedsopdateringer. Det har forårsaget frustration hos flere mac-brugere, der mener, at Apple ikke har opdateret Java-koderne siden februar måned.

Oversat af Bo Madsen

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S