Sun har opdaget sikkerhedsbrister i Java

Sun Microsystems Inc. har opdaget 11 sikkerhedsbrister i deres versioner af Windows, Linux og Solaris af Java Runtime Environment og Java Web Start, blandt dem blev flere betegnet som kritiske af udenforstående analytikere.

Reparationerne til Java Runtime Evironment 1.3.1, 1.4.2, 5.0 og 6.0 lapper huller som hackere kunne bruge til at komme forbi sikkerhedsrestrektioner, manipulerer data, se hemmelig information og på anden måde kompromitterer en ikke-opdateret maskine. I blandt sikkerhedsbristerne er der to, som åbner for modtagelsen af inficerede filer fra web-sites, og forsøger at skabe adgang til andre ikke-inficerede computere i netværket. I følge flere analytikere fra Stanford Universitetet er følgen af angrebet en omgåelse af firewall-beskyttelsen.

Andre sikkerhedsrisici i Jave Runtime Environmet og Java Web Start giver angriberne mulighed for at læse lokalt placerede filer, overskrive dem og skjule Java-genererede advarsler.

Selvom Sun ikke klassificerer deres advarsler, siger det danske IT-sikkerhedsfirma Secunia, at de fem advarsler og de 11 sikkerhedsbrister er "yderst kritiske" - deres næsthøjeste alarmeringsniveau.

Nogle af truslerne begrænser sig til at hidrøre specifikke JRE-versioner, men Sun's advarsler er svære at afkode, da firmaet ikke er særlig klar i mælet, når de, ligesom Microsoft, fortæller om inficeret software. Hverken JRE eller web Start har en indbygget automatisk opdateringsfunktion. Brugerne skal selv downloade og aktiverer funktionen fra dette site:http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

Der blev, som sædvanligt, ikke nævnt noget om Mac OS X i advarslerne. Sun leverer ikke opdateringer af JRE eller andre Java-komponenter til Mac. I stedet er det Apple selv, der udsender Java-opdateringerne i deres egne sikkerhedsopdateringer. Det har forårsaget frustration hos flere mac-brugere, der mener, at Apple ikke har opdateret Java-koderne siden februar måned.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,