Mailbrugere skal lære at genkende phishing-angreb

Tema: Sikkerhed: Amerikanske forskere arbejder i øjeblikket på programmer, der skal undervise og opdrage befolkningen til at genkende og forhindre phishing-angreb.

Computerworld News Service Phishing er en udbredt og organiseret type af online svindel, som er svær at få øje på og gardere sig mod.

Bagmændene skjuler sig nemlig bag uskyldigt udseende og lokkende hjemmesider. Men e-mail-modtagere skal lære at lugte lunten inden fælden klapper.

Det mener forskere fra det amerikanske Carnegie Mellon-universitet i Pittsburgh, som nu forsøger at udvikle særlige anti-phishing-værktøjer, som skal træne brugerne i virtuelt selvforsvar.

Mange falder i

Det har blandt andet resulteret i online spillet Anti-Phishing Phil, som i detaljer underviser brugere i at genkende svindlernes hjemmesider.

Det faktum, at e-mail-brugere verden modtager phishing-mails med links til de pågældende hjemmesider, er et bevis på, at mange mennesker falder i fælden.

Bagmændene har tydeligvis fat i noget. Og hvis ikke den ene fidus virker, går de blot videre til den næste.

mistænkelig URL

Der er talrige eksempler på veludførte og kreative angreb. Her er et fra det virkelig liv:

En bruger modtager en e-mail angiveligt fra pengeoverførelsesvirksomheden Western Union. I brevet bliver modtageren, hvis domæne er registreret under Western Union, bedt om at klikke på et link for at bekræfte sin konto hos virksomheden.

Men brugeren bliver mistænksom, da hun aldrig har oprettet sådan en konto hos Western Union.

Forkert land

Hun bliver for alvor bekymret, da der i linkteksten står ord som ’hotel’, ’bar’ og ’pub online’. Desuden er hjemmesideadressen et schweizisk landedomæne med endelsen .ch, selv om Western Union har sæde i delstaten Colorado, USA.

Undersøgelser peger på, at angrebene bliver optrappet fra svindlernes side.

Derfor må e-mail-modtagere undervise sig selv og finde deres indre nørd frem, som kan vejlede dem, når en URL for eksempel ikke stemmer overens med virksomhedens navn.

Så længe, der er phjolser, vil der være phishing!

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S