Oracles egentlige jagt-bytte: BEAs ansatte

Oracle vil have BEA på grund af selskabets ansatte - ikke på grund af produkterne. For her ligner de to selskaber hinanden for meget.

Computerworld News Service: Oracle's tilbud om at købe BEA har fået observatører til at pege på de store overlap firmaerne har, når det gælder applikationsservere og middleware.

De to firmaer har været konkurrenter specielt på applikationsserverområdet. Et opkøb vil give Oracle to applikationsserver-produkter og en BEA-kundedatabase.

"Jeg vil tro, at Oracle vil købe BEA for at få fat i selskabets udviklere og dets kunder - og ikke for produkternes skyld," siger Ashish Jain, der er formand for BEA brugergruppen i Denver og tidligere BEA-ansat.

Han udtrykker skuffelse og bekymring over forslaget.

"Da jeg var i BEA, fik vi specifikt at vide, at dette opkøb aldrig ville blive accepteret," siger Ashish Jain.

"Jeg synes, det er trist, hvis det sker, for BEA plejede at være det firma, der opfandt og ledte vej. Det er slut, hvis Oracle køber BEA," siger han.

Hvordan skal det ske?

Burc Oral, en BEA-bruger og formand for New Englands BEA-brugergruppe, spørger, hvordan Oracle vil flette BEA produkter sammen med deres egne.

Burc Oral bruger selv BEA's WebLogic serverapplikationer til at udvikle Java-baserede programmer til e-handel.

BEA er stadig foran Oracle, når det handler om applikationsservere, siger Burc Oral. "Produktkataloget vil blive noget uklart. HP eller CA kan vise sig at være bedre købere," siger Burce Oral.

"Jeg har altid ment, at Oracle var et godt database-firma. Det ville være godt, hvis selskabets udskiftede alle dets andre produkter med BEA's software," siger han.

Mange produkter ligner hinanden

Produktoverlappet mellem de to firmaer er mange. BEA WebLogic Server og Oracle Application Server, BEA Weblogic Portal og Oracle Portal, BEA AquaLogic Service Bus og Oracle Enterprise Service Bus og indenfor Java er der BEA's WebLogic Workshop og Oracle JDeveloper.

De to firmaer er begge med i Eclipse, open source, samarbejdet, der mere skal ses som et match end et overlap.

Analytiker Laurent Lachal fra Ovum mener ikke, at det er et stort problem. Begge firmaer bruger J2EE, siger han. "Overlappet er et problem, men så stort er det heller ikke," siger han.

"Det vigtigste er at få forretningsfolkene og it-folkene til sammen at komme med et budskab, der tydeliggør, hvordan det bliver håndteret. Som ved PeopleSoft-købet vil Oracle flytte kunderne i deres eget tempo," siger Laurent Lachal.

BEA har aldrig været i stand til at ændre sig fra at være en mellemstor leverandør til at blive et stort firma.

BEA havde en fordel med sin applikationsserver, men Oracle og IBM indhentede selskabet , siger Ashish Jain.

Et af selskabets s problemer var, at mange kun anvendte web-serveren og ikke resten af produkterne, herunder sikkerhedskomponenterne. Nu kan brugerne få Apache's Tomcat webserver via open source, siger han.

Tomcat var gratis, og masse kunder begyndte at bruge dette selskas applikation, siger Ashish Jain, der nu er direktør for det nystartede Ping Identity, der arbejder med identifikation på nettet.

BEA har haft mange visioner for nye produkter gennem de seneste par år. For eksempel Project Genesis, SOA 360 og Enterprise 360 til Web 2.0.

Vindersituation

Oracles opkøbsplaner kan blive en vindersituation for BEA, hvis prisen er i orden, af analytiker David O'Connell fra Nucleus Research.

BEA-brugerne vil også profitere af den nye aftale og prisfastsætninger, når de bliver en del af Oracles aggressive integrationsstrategi, siger han.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse