Ny global internetmåling på vej

Stor analyse af internetmålinger på tværs af grænser skal kortlægge målemetoder og sanne baggrund for ny standard.

Der skal findes en fælles målestok for internettrafik.

På sigt skal den fælles målestok skabe en vejledning for annoncører, der kører reklamekampagner på tværs af landegrænser.

IAB - Interactive Advertising Bureau – der sammen med European Interactve Advertising Association, står bag projektet, er en fælles organisation for en lang række spillere på det interaktive marked og har organisationer i mange lande verden over.

Foreningen af Danske Internetmedier (FDIM) er IABs repræsentant i Danmark, og i arbejdet deltager også repræsentanter fra Sydamerika, Australien, USA, Canada, Frankrig Storbritannien, Belgien, Tyskland, Østrig og Polen.

Forskellige målemetoder

Projektet skal i første omgang gennemgå de analysemetoder, der bliver benyttet i de enkelte lande.

Fordi der er så mange forskellige målemetoder i de enkelte lande, er det umuligt at sige, hvornår det vil kunne lade sig gøre at sammenligne trafiktallene for de enkelte lande.

Tidligere på året indførte Danmark en ny måling for internettrafik, der er en kombination af en ren optælling (site centric), telefonanalyser og brugerpanel.

Ifølge FDIM vinder kombinerede målinger indpas i flere og flere lande. En del europæiske lande kører i dag med rene cookie-baserede site centric målinger, mens USA og Canadas trafiktal er baseret på en rene panelundersøgelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S