Fagforeninger håber på valgkamp om jobkarteller

Folketingsvalg 2007: Jobkarteller skal være valgtema, mener fagforeninger. Unødvendigt, siger Dansk Arbejdsgiverforening

Fagforeningerne håber, at jobkarteller bliver et omdrejningspunkt i den kommende valgkamp.

Hos Prosa forstår formand Peter Ussing nemlig ikke, hvordan det liberale tankergods hos Venstre harmonerer med nogen som helst former for bindinger på arbejdsmarkedet.

"Det er svært for Venstre at forklare. Der er jo en modstrid mellem deres udmeldinger, og så partiets angiveligt liberale synspunkter," mener Peter Ussing.

Han håber samtidig, at både de Konservative og Dansk Folkeparti vil melde klart ud og love et klokkeklart forbud mod jobkarteller.

Inden valget blev udskrevet lovede beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V), de Konservative og Dansk Folkeparti et lovforslag mod hemmelige jobkarteller.

Men de var tøvende i forhold til at forbyde de ikke-hemmelige aftaler.

NA afgørende

Derfor kan Ny Alliance måske blive den centrale spiller, vurderer Peter Ussing.

"De kan blive tungen på vægtskålen," siger han.

Også hos Business Danmark peger presseansvarlig Michael Krag-Svendsen på, at Ny Alliance tidligere har meldt sig på banen her på computerworld.dk.

Dengang meddelte partiet, at det vil se positivt på et lovforslag om at forbyde både de hemmelige og ikke-hemmelige jobkarteller.

"Det er jo medarbejderne, der kommer i klemme, og de bliver jo i eller andet omfang stavnsbundet," sagde Ny Alliances politiske ordfører, Anders Samuelsen.

"Hvis Ny Alliance bliver tungen på vægtskålen - og hvis partiet holder ord - er der håb om en skærpet lov om jobklausuler." konstaterer Michael Krag-Svendsen.

En liberalisering af beskæftigelsesindsatsen er en forudsætning for, at der i fremtiden er hænder nok - så folk kan arbejde med det de er bedst til, mener han.

DA afviser

Hos Dansk Arbejdsgiverforening har man svært ved at se, at jobkarteller bør være en del af valgkampen.

"Det er godt at konstatere, at fagbevægelsen også mener, at behovet for arbejdskraft er valgets store temaer. Det er dog vanskeligt at se jobaftalerne som et afgørende element i en valgkamp." siger ansættelsesrestchef Flemming Dreesen fra Dansk Arbejdsgiverforening.

Han oplyser, at DA arbejder for, at aftalerne skal oplyses til medarbejderne.

Samtidig understreger han, at aftalerne i visse situationer er nødvendige, og at vikarbranchen fortsat skal have mulighed for at eksistere og kunne skaffe arbejdskraft til private og offentlige institutioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS