Fagforeninger håber på valgkamp om jobkarteller

Folketingsvalg 2007: Jobkarteller skal være valgtema, mener fagforeninger. Unødvendigt, siger Dansk Arbejdsgiverforening

Fagforeningerne håber, at jobkarteller bliver et omdrejningspunkt i den kommende valgkamp.

Hos Prosa forstår formand Peter Ussing nemlig ikke, hvordan det liberale tankergods hos Venstre harmonerer med nogen som helst former for bindinger på arbejdsmarkedet.

"Det er svært for Venstre at forklare. Der er jo en modstrid mellem deres udmeldinger, og så partiets angiveligt liberale synspunkter," mener Peter Ussing.

Han håber samtidig, at både de Konservative og Dansk Folkeparti vil melde klart ud og love et klokkeklart forbud mod jobkarteller.

Inden valget blev udskrevet lovede beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V), de Konservative og Dansk Folkeparti et lovforslag mod hemmelige jobkarteller.

Men de var tøvende i forhold til at forbyde de ikke-hemmelige aftaler.

NA afgørende

Derfor kan Ny Alliance måske blive den centrale spiller, vurderer Peter Ussing.

"De kan blive tungen på vægtskålen," siger han.

Også hos Business Danmark peger presseansvarlig Michael Krag-Svendsen på, at Ny Alliance tidligere har meldt sig på banen her på computerworld.dk.

Dengang meddelte partiet, at det vil se positivt på et lovforslag om at forbyde både de hemmelige og ikke-hemmelige jobkarteller.

"Det er jo medarbejderne, der kommer i klemme, og de bliver jo i eller andet omfang stavnsbundet," sagde Ny Alliances politiske ordfører, Anders Samuelsen.

"Hvis Ny Alliance bliver tungen på vægtskålen - og hvis partiet holder ord - er der håb om en skærpet lov om jobklausuler." konstaterer Michael Krag-Svendsen.

En liberalisering af beskæftigelsesindsatsen er en forudsætning for, at der i fremtiden er hænder nok - så folk kan arbejde med det de er bedst til, mener han.

DA afviser

Hos Dansk Arbejdsgiverforening har man svært ved at se, at jobkarteller bør være en del af valgkampen.

"Det er godt at konstatere, at fagbevægelsen også mener, at behovet for arbejdskraft er valgets store temaer. Det er dog vanskeligt at se jobaftalerne som et afgørende element i en valgkamp." siger ansættelsesrestchef Flemming Dreesen fra Dansk Arbejdsgiverforening.

Han oplyser, at DA arbejder for, at aftalerne skal oplyses til medarbejderne.

Samtidig understreger han, at aftalerne i visse situationer er nødvendige, og at vikarbranchen fortsat skal have mulighed for at eksistere og kunne skaffe arbejdskraft til private og offentlige institutioner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,