Fagforeninger håber på valgkamp om jobkarteller

Folketingsvalg 2007: Jobkarteller skal være valgtema, mener fagforeninger. Unødvendigt, siger Dansk Arbejdsgiverforening

Fagforeningerne håber, at jobkarteller bliver et omdrejningspunkt i den kommende valgkamp.

Hos Prosa forstår formand Peter Ussing nemlig ikke, hvordan det liberale tankergods hos Venstre harmonerer med nogen som helst former for bindinger på arbejdsmarkedet.

"Det er svært for Venstre at forklare. Der er jo en modstrid mellem deres udmeldinger, og så partiets angiveligt liberale synspunkter," mener Peter Ussing.

Han håber samtidig, at både de Konservative og Dansk Folkeparti vil melde klart ud og love et klokkeklart forbud mod jobkarteller.

Inden valget blev udskrevet lovede beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V), de Konservative og Dansk Folkeparti et lovforslag mod hemmelige jobkarteller.

Men de var tøvende i forhold til at forbyde de ikke-hemmelige aftaler.

NA afgørende

Derfor kan Ny Alliance måske blive den centrale spiller, vurderer Peter Ussing.

"De kan blive tungen på vægtskålen," siger han.

Også hos Business Danmark peger presseansvarlig Michael Krag-Svendsen på, at Ny Alliance tidligere har meldt sig på banen her på computerworld.dk.

Dengang meddelte partiet, at det vil se positivt på et lovforslag om at forbyde både de hemmelige og ikke-hemmelige jobkarteller.

"Det er jo medarbejderne, der kommer i klemme, og de bliver jo i eller andet omfang stavnsbundet," sagde Ny Alliances politiske ordfører, Anders Samuelsen.

"Hvis Ny Alliance bliver tungen på vægtskålen - og hvis partiet holder ord - er der håb om en skærpet lov om jobklausuler." konstaterer Michael Krag-Svendsen.

En liberalisering af beskæftigelsesindsatsen er en forudsætning for, at der i fremtiden er hænder nok - så folk kan arbejde med det de er bedst til, mener han.

DA afviser

Hos Dansk Arbejdsgiverforening har man svært ved at se, at jobkarteller bør være en del af valgkampen.

"Det er godt at konstatere, at fagbevægelsen også mener, at behovet for arbejdskraft er valgets store temaer. Det er dog vanskeligt at se jobaftalerne som et afgørende element i en valgkamp." siger ansættelsesrestchef Flemming Dreesen fra Dansk Arbejdsgiverforening.

Han oplyser, at DA arbejder for, at aftalerne skal oplyses til medarbejderne.

Samtidig understreger han, at aftalerne i visse situationer er nødvendige, og at vikarbranchen fortsat skal have mulighed for at eksistere og kunne skaffe arbejdskraft til private og offentlige institutioner.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S