Digitale græsrødder er mere værd end spin-doktorer

Folketingsvalg 2007: Politikerne kan lære mere af de sociale netværkstjenester end af deres politiske rådgivere, siger lederen af Center for Internetforskning.

Spin-doktorernes rolle er at trække essensen ud af, hvad der sker i en valgkamp, og der er i høj grad dem, der bestemmer, hvad befolkningen tænker, lyder det fra Niels Ole Finnemann professor, leder af Center for Internetforskning.

Men faktisk kunne politikerne drage større nytte af de digitale græsrødder, der findes på nettet.

"Spin-doktorer er langt væk fra virkeligheden, og de tolker verdensbilledet set fra centrum, og det er ikke sådan folk tænker," siger Niels Ole Finnemann.

"Nettet, blogs, sociale tjenester og lignende er garant for det stik modsatte, nemlig en decentral kommunikationsform, hvor brugerne giver udtryk for, hvad de mener er vigtigt"

"Hvis politikerne ville benytte nettet som informationskilde og ikke bare et værktøj til at udtrykke sig selv, kunne de få et meget nuanceret billede af hvad der rører sig i befolkningen," siger han.

Kampagnechefen hos Socialdemokraterne er enig i, at de digitale græsrødder har meget at byde på, men det er de politiske budskaber, som kommer i første række i valgkampen.

"Vi har en politik vi gerne vil have igennem, men vi vil meget gerne have et politisk blog-miljø, for det er et vigtigt redskab ikke mindst blandt de unge," siger Lars Midtiby, kampagnechef for Socialdemokraterne.

Populært i udlandet

Den systematiske gennemgang af, hvad der rør sig i den net-aktive del af befolkningen, benyttes i stor stil i udenlandske valgkampagner, men på trods af den store nytteværdi er det efter Finnemanns vurdering ikke et værktøj, der anvendes ret meget af de danske politikere.

"Det politikerne kunne opnå er, at komme i kontakt med vælgerne og få føling med befolkningen, hvilket er guld værd for en politiker," siger Finnemann.

"Politikerne og deres kampagnefolk skal selv gå på nettet, og se hvad folk debatterer på blogs og sociale tjenester. Det giver et langt mere nuanceret billede af virkeligheden end det, en spin-doktor kan levere."

Det er it-folk, der styrer kampagnerne

Finnemann fortæller, at i lande som England og USA tænker man it som en funktion, der står til rådighed for politikere, mens man i Danmark overlader ansvaret til it-folket.

De er teknikere, og derfor er brugen af internettet ikke tænkt ordenligt ind i en kommunikationsmæssig sammenhæng i de danske partier.

"It-eksperterne skal bruges til at designe systemerne, men det er kommunikationsfolk med it-forståelse, der skal udvikle platformen og strategierne," siger Professoren ved Center for Internetforskning.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S