Digitale græsrødder er mere værd end spin-doktorer

Folketingsvalg 2007: Politikerne kan lære mere af de sociale netværkstjenester end af deres politiske rådgivere, siger lederen af Center for Internetforskning.

Spin-doktorernes rolle er at trække essensen ud af, hvad der sker i en valgkamp, og der er i høj grad dem, der bestemmer, hvad befolkningen tænker, lyder det fra Niels Ole Finnemann professor, leder af Center for Internetforskning.

Men faktisk kunne politikerne drage større nytte af de digitale græsrødder, der findes på nettet.

"Spin-doktorer er langt væk fra virkeligheden, og de tolker verdensbilledet set fra centrum, og det er ikke sådan folk tænker," siger Niels Ole Finnemann.

"Nettet, blogs, sociale tjenester og lignende er garant for det stik modsatte, nemlig en decentral kommunikationsform, hvor brugerne giver udtryk for, hvad de mener er vigtigt"

"Hvis politikerne ville benytte nettet som informationskilde og ikke bare et værktøj til at udtrykke sig selv, kunne de få et meget nuanceret billede af hvad der rører sig i befolkningen," siger han.

Kampagnechefen hos Socialdemokraterne er enig i, at de digitale græsrødder har meget at byde på, men det er de politiske budskaber, som kommer i første række i valgkampen.

"Vi har en politik vi gerne vil have igennem, men vi vil meget gerne have et politisk blog-miljø, for det er et vigtigt redskab ikke mindst blandt de unge," siger Lars Midtiby, kampagnechef for Socialdemokraterne.

Populært i udlandet

Den systematiske gennemgang af, hvad der rør sig i den net-aktive del af befolkningen, benyttes i stor stil i udenlandske valgkampagner, men på trods af den store nytteværdi er det efter Finnemanns vurdering ikke et værktøj, der anvendes ret meget af de danske politikere.

"Det politikerne kunne opnå er, at komme i kontakt med vælgerne og få føling med befolkningen, hvilket er guld værd for en politiker," siger Finnemann.

"Politikerne og deres kampagnefolk skal selv gå på nettet, og se hvad folk debatterer på blogs og sociale tjenester. Det giver et langt mere nuanceret billede af virkeligheden end det, en spin-doktor kan levere."

Det er it-folk, der styrer kampagnerne

Finnemann fortæller, at i lande som England og USA tænker man it som en funktion, der står til rådighed for politikere, mens man i Danmark overlader ansvaret til it-folket.

De er teknikere, og derfor er brugen af internettet ikke tænkt ordenligt ind i en kommunikationsmæssig sammenhæng i de danske partier.

"It-eksperterne skal bruges til at designe systemerne, men det er kommunikationsfolk med it-forståelse, der skal udvikle platformen og strategierne," siger Professoren ved Center for Internetforskning.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job