Politiske film-klip på nettet er for dødssyge

Folketingsvalg 2007: Politiske film-klip på nettet rykker slet ikke. Det skyldes, at vi kender budskabet i forvejen. Og hvad skal man så bruge det til?

Artikel top billede

Vi kender indholdet i videoerne på forhånd, og derfor bliver de aldrig online-baskere, der bringer budskaberne videre til nye grupper.

I denne valgkamp benytter samtlige partier film-klip som kampagnemateriale på deres websider.

Men der mangler bid i film-klipmaterialet, før det for alvor kan rykke stemmer.

Vi kender indholdet på forhånd og derfor bliver film-kliperne ikke sendt rundt i online-netværket, hvilket er et af kriterierne for en ægte online-basker, der kan sprede budskaber, lyder det fra både reklamebranche og internet-forskere.

Blenderen, der blev verdensberømt

Den mest populære platform til distributionen er YouTube, der bruges af næsten alle partier.

En succesfilm-klip på YouTube opstår når brugerne videresender materialet, og der er flere eksempler på firmaer, der bevidst og meget dygtigt bruger film-kliperne til at sprede deres markedskampagner.

En af de mest kendte er firmaet Blendtec, der sælger køkkenværktøjer. Virksomhedens kampagne for blendere er en af de helt store markedsføringssucceser på nettet.

Film-kliperne går ganske simpelt ud på, at vise at Blendtecs blendere har mange kræfter, hvilket illustreres ved, at man blander alt fra Appels iPhone til golfbolde.

Optagelserne opnåede hurtigt kultstatus. De er blevet set af millioner af internetbrugere, og firmaet er blevet kendt over hele kloden.

En film-klip har i samspil med netbrugerne således biddraget til en enorm omtale - et internetfænomen, som de danske valgfilm-kliper aldrig kommer i nærheden af.

Vi kender indholdet på forhånd

De lave klik-tal på partiernes web-film-kliper skyldes ifølge en forsker i informations- og medievidenskab, at film-kliperne er alt for kedelige.

"De film-kliper, der slår igennem er sjove, anderledes eller tankevækkende, hvilket ikke er tilfældet for langt størstedelen af det materiale, partierne udsender i øjeblikket, siger Jakob Linaa Jensen, adjunkt, Institut for Informations- og Medievidenskab, Aarhus Universitet.

Ønsker partierne for alvor høje klik-rater på deres valgfilm-kliper, skal de droppe forudsigeligheden, lyder rådet fra reklamemanden.

"Hvis en film-klip har en forventet afsender med et forventet budskab, har den ikke en bred appel. Den henvender sig til en snæver målgruppe, og egner sig ikke til at blive sendt rundt i netværket, som man kender det fra de populære film på eksempelvis YouTube," siger Carsten Gottschalck Vigh, strategisk direktør i Atmosphere Coh, der har specialiseret sig i digital kommunikation og – branding.

"Hvis man vil opnå den effekt, skal der være en skarp kant, et nyt budskab eller en humoristisk tilgangsvinkel. En film-klip, der fortæller at Ny Alliance vil sænke skatten til 40 procent, indeholder ikke disse elementer," siger han.

S er YouTube-topscorer

Et kig på spidskandidaternes film-klipindslag viser, at de danske politikeres film-klipmateriale i stort omfang har lave klik-tal.

Enhedslistens valgfilm-klip er i skrivende stund blevet set at knap 1200 mennesker, Pia Kjærsgaards (DF) første film-klipdagbogsklip af 1600 mennesker og Villy Søvndals (SF) valgkommentar fra den 27.oktober er set af 308 personer.

Der er dog undtagelser og Helle Thorning-Schmidt (S) er den politiske topscorer på YouTube, med klippet "Valg og velfærd", som er blevet vist mere end 12.000 gange.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job