Drop nu teknik-snakken og få fat i kvinderne

Konference - Kvinder & It: Blind fokus på teknik vinder ikke kvindernes hjerter. ”Tag jer sammen,” lyder den kontante besked fra Martin Thorborg til it-branchens virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

"Dine vigtigste opgaver bliver installation og customisering af værktøjer, der anvendes på forskellige z/OS platforme. Du har erfaring med TWS (OPC) eller Omegamon-produkter, eller du har en baggrund som eksempelvis CICS systemprogrammør."

Den slags tekniske stillingsopslag skal det være slut med, hvis det står til deltagerne i gårsdagens afsluttende paneldebat på ITEK og Computerworlds konference, Kvinder & It.

Retorikken skal med andre ord ændres, når virksomhederne skal markedsføre sig selv over for omverdenen.

I debatten deltog studiechef Bitta Nielsen, IT Universitetet, Martin Thorborg fra Spamfighter, marketingdirektør for Oracle, Camilla Kampmann, administrerende direktør Jørgen Bardenfleth, Microsoft Danmark, vicedirektør Kim Østrup, IBM og Agi Csonka fra Danmarks Evalueringsinstitut.

Under overskriften "flere rollemodeller" lagde Jørgen Bardenfleth og Kim Østrup ud med at opfordre it-virksomheder og medier til at finde de gode eksempler på kvinder i it-verdenen frem.

Røvsyg branche

Martin Thorborg gik i stedet i kødet på it-branchen, som han mener skal være bedre til at fjerne fokus fra teknologien.

"Vi har brug for kvinder i it. Men de behøver ikke nødvendigvis være gode til de hårde it-opgaver. Hvor mænd typisk er glade for teknologien for teknologiens skyld, fokuserer kvinder i langt højere grad på, hvad it skal bruges til," sagde han.

"Derfor nytter det for eksempel ikke noget at lave stillingsannoncer med en masse tekniske betegnelser. Hvis man vil have fat i kvinderne, er man nødt til at være mere løsningsorienteret end teknologifikseret. På det punkt er branchen jo røvsyg. Der er alt for mange røvkedelige stillingsannoncer, så min opfordring er: Tag jer sammen og sigt efter målgruppen," lød det fra Martin Thorborg.

Agi Csonka fra Danmarks Evalueringsinstitut erklærede sig enig med Spamfighter-stifteren.

"Kvinder og mænd tænder på forskellige ting. Derfor handler det dybest set om, at virksomhederne er nødt til at appellere på forskellige måder over for kønnene. Ofte er det blot små formuleringer, der kan gøre hele forskellen," sagde hun.

"Vi er nødt til at ændre på retorikken. I stedet for at tale om hardcore programmører, hvorfor så ikke tale om it-udviklere eller it-arkitekter," supplerede Jørgen Bardenfleth.

Det starter i folkeskolen

Der var dog også bred enighed blandt panelets deltagere om, at forudsætningen for at få flere kvinder ind i it-branchen lige så meget handler om at få ændret samfundets billede af it-branchen.

"Det er simpelthen nødvendigt at sælge it-branchen på en anden måde, end vi har gjort hidtil. Det arbejde starter allerede i folkeskolen," sagde Kim Østrup, IBM.

Det skal blandt andet ske ved, at de før omtalte rollemodeller kommer ud i folkeskolerne og gymnasierne for at fortælle deres historier.

Deltagerne var også positivt stemte for at lave en større indsats over for folkeskolernes studievejledere ved at fortælle om de mange muligheder, der er ved en karriere i it-branchen.

"It er mere end bare teknologi. Det handler også om, hvad den skal gøre godt for," sagde Bitta Nielsen fra IT Universitetet, der har haft stor succes med at kombinere teknisk viden med områder som for eksempel forretning og kommunikation.

"Netop kombinationsuddannelserne har vist sig at være rigtig gode til at tiltrække kvinder, netop fordi de ikke er baseret udelukkende på det teknologiske," supplerede marketingdirektør fra Oracle, Camilla Kampmann.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune