Helge Sander risikerer at ryge ud af Folketinget

Folketingsvalg 2007: Hvis de seneste meningsmålinger holder stik, risikerer Helge Sander at ryge ud af folketinget efter valget på tirsdag.

Folketingstaburetten vakler under flere Venstreministre, i kølvandet på de seneste dages tilbagegang i meningsmålingerne for partiet. Videnskabsminister Helge Sander er en af dem, der ikke kan være sikker på sin plads i folketingssalen, skriver netavisen Altinget.dk efter en større talgennemgang.

I det seneste vejede gennemsnit af de aktuelle meningsmålinger fra professor Søren Risbjerg Thomsen står Venstre til at få 26,1 procent af stemmerne, hvilket svarer til 46 mandater. Seks mandater mindre end efter valget i 2005.

Hvis Venstre og Konservative beholder regeringsmagten er der dog ikke noget til hinder for, at Helge Sander kan blive siddende på ministerposten. Der er nemlig ikke krav om, at en minister skal sidde i folketinget.

Udover Helge Sander er finansminister Thor Pedersen, beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen og udviklingsminister Ulla Tørnæs i farezonen vurderer Altinget.dk

Vurderingen af, hvem der må forlade Folketinget, bygger på Søren Risbjerg Thomsens statistisk funderede, geografiske mandatprognose og er alene udtryk for redaktionens samlede vurdering, skriver netavisen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S