Helge Sander risikerer at ryge ud af Folketinget

Folketingsvalg 2007: Hvis de seneste meningsmålinger holder stik, risikerer Helge Sander at ryge ud af folketinget efter valget på tirsdag.

Folketingstaburetten vakler under flere Venstreministre, i kølvandet på de seneste dages tilbagegang i meningsmålingerne for partiet. Videnskabsminister Helge Sander er en af dem, der ikke kan være sikker på sin plads i folketingssalen, skriver netavisen Altinget.dk efter en større talgennemgang.

I det seneste vejede gennemsnit af de aktuelle meningsmålinger fra professor Søren Risbjerg Thomsen står Venstre til at få 26,1 procent af stemmerne, hvilket svarer til 46 mandater. Seks mandater mindre end efter valget i 2005.

Hvis Venstre og Konservative beholder regeringsmagten er der dog ikke noget til hinder for, at Helge Sander kan blive siddende på ministerposten. Der er nemlig ikke krav om, at en minister skal sidde i folketinget.

Udover Helge Sander er finansminister Thor Pedersen, beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen og udviklingsminister Ulla Tørnæs i farezonen vurderer Altinget.dk

Vurderingen af, hvem der må forlade Folketinget, bygger på Søren Risbjerg Thomsens statistisk funderede, geografiske mandatprognose og er alene udtryk for redaktionens samlede vurdering, skriver netavisen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job