Dansk byggeportal prøver kræfter med børsen

Projekt- og ejendomsstyringsportalen Byggeweb vil som den første af sin art i Danmark noteres på vækstbørsen First North.

Artikel top billede

"Vi har fået blod på tanden til en større international ekspansion," siger direktør Martin Smidt Kristensen, Byggeweb, om planerne for notering på First North.

Danske Byggeweb A/S vil noteres på vækstbørsen First North.

Virksomheden, der udvikler og udbyder projekt- og ejendomsstyringsløsninger til bygge- og anlægsbranchen, skal bruge provenuet fra børsnoteringen til at satse stort i udlandet.

"Vi har været i Norge de sidste tre år og er også i Sverige, så i dag betragter vi Skandinavien som vores hjemmemarked.

For et halvt år siden gik vi ind i England. De erfaringer har givet os blod på tanden til at lancere en større international ekspansion. Det kræver flere midler, end vi umiddelbart selv råder over," siger direktør og medstifter af Byggeweb Martin Smidt Kristensen.

Ser mod øst

Virksomheden går efter at udvide i lande, hvor internettet spiller en væsentlig rolle.

"Vi går efter lande, der ligner Danmark rent it-mæssigt og i måden, man gør ting på. Samtidig sigter vi også efter vækstlande i for eksempel Østeuropa og Østen, fordi det er der, der bygges lige nu," siger Martin Smidt Kristensen.

Han peger på, at blandt andet England, Tyskland og Kina er særligt interessante.

Til at indfri målet om international vækst skal Byggeweb hente mindst 10 millioner kroner og maksimalt 20 millioner kroner via børsnoteringen.

"Vi har ikke en plan A eller B for ekspansionen, men vi har en tidsplan, som kan blive kortere eller længere alt afhængigt af, hvor mange penge, vi henter ind," fortæller Martin Smidt Kristensen.

Byggeweb havde sidste år en omsætning på godt 15 millioner kroner. I år regner direktør Martin Smidt Kristensen med, at resultatet lander på 20 millioner kroner.

På børsen i to etaper

Inden virksomheden går på børsen, er det dog planen at lave en mindre kapitaludvidelse for medarbejdere, ledelse og samarbejdspartnere.

Når det er lykkedes inden udgangen af i år, vil Byggeweb efter planen få børsdebut i første halvdel af 2008.

Virksomheden er derfor i fuld gang med at udarbejde et børsprospekt i samarbejde med virksomhedens certified advisor Flagstad Advokaterne. Prospektet vil blive indleveret inden udgangen af 2007.

Frygter ikke blæst om First North

På trods af den seneste tids blæst om First North, ser Martin Smidt Kristensen ingen problemer med at blive noteret på vækstbørsen.

"Det er rigtigt, at der har været lidt uro. Det er selvfølgelig uheldigt, men fordelene opvejer klart ulemperne," mener direktøren.

"Med børsnoteringen vil vi skabe en gennemsigtighed i virksomheden over for såvel vores nuværende som potentielle kunder, fordi reglerne er mere omfattende.

Vi opbevarer temmelig værdifulde data for vores kunder. Jo mere gennemsigtig virksomheden er, des højere troværdighed får vi. Det vil give kunderne større sikkerhed for, at vi også eksisterer i morgen," siger Martin Smidt Kristensen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S