Så nemt er det at VoIP-hacke

En ekspert har udsendt et program, der viser, hvor let det er at aflytte VoIP-baseret telefoni fra ethvert firma, der anvender denne teknologi.

Computerworld News Service: SIPtap-softwaren kan overvåge Vocie-over-IP (VoIP) opkald, aflytte og optage dem, i for eksempel waw-format. Det eneste, der kræves er, at forbryderen er i stand til, at inficere en pc på indersiden af netværket med en trojansk hest, der indeholder funktionerne.

Hackingen kan dog også foretages på ISP(intenetudbyder)-niveau.

Programmet kan indeksere aflytningerne efter opkaldsnumre, modtagernumre eller tidspunkt.

I testperioden, fra august til 21. november, viste SIPtap sig i stand til at hente så megen information på et test-netværk, at det er bevist, at aflytning af enhver form for VoIP-opkald nærmest er en trivialitet.

Første stadie

SIPtap viser, at VoIP-aflytning kan udgøre en trussel fra kriminelle, der kan stjæle fortrolige oplysninger fra virksomheder, politiet og offentlige instanser.

Demonstrationsmodellen, SIPtap, er udviklet af den britiske VoIP-ekspert, Peter Cox, der var medstifter af og it-chef for firewall-leverandøren BorderWare.

Peter Cox forlod firmaet sidste år og startede sit eget VoIP-konsulentfirma. Han blev inspireret til at skrive programmet efter en samtale med krypterings-eksperten Phil Zimmermann, der blandt andet har udviklet krypteringsprogrammet Zfone, som skal forhindre aflytning af VoIP-samtaler.

"Vi er stadig i VoIP's første stadie, og der synes at være et en række uafklarede områder," siger Peter Cox, som mener, der er en vis naivitet blandt programudviklerne indenfor VoIP.

"Firmaerne, der bruger VoIP internt i virksomheden, tror, de er beskyttet mod aflytning."

"Det risikable er, at der bliver placeret en trojansk hest et sted i netværket, som optager alle opkald, der foretages over internettet," siger Peter Cox.

Hans råd er simpelt.

"Brug samme mængde energi på sikkerheden, når du laver et VoIP-netværk, som du gør, når du laver et web-site."

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S