Danske sociale sites halter bagefter

Selv om danske sites som Dating.dk og Scor er populære, foretrækker danskerne klart udenlandske sociale sites, viser analyse foretaget for Computerworld.

Artikel top billede

Øst, vest, hjemme er bedst.

Det gamle mundheld gælder bare ikke sociale websites. Her foretrækker danskerne tydeligvis de udenlandske som MySpace, Facebook, Linkedin og Windows Live Spaces.

En ny meningsmåling foretaget for Computerworld af analysehuset Userneeds viser, at de danske websites har langt færre brugere end de store udenlandske konkurrenter.

Sex-fornøjelser hitter

Mens Microsofts Windows Live Spaces topper listen med 18 procent af markedet, ligger Dating.dk som det mest brugte danske site med blot fire procent.

Efter det følger tjenester som Arto for de unge brugere, DKBN for de festglade og Scor for voksne i søgen efter sexuelle fornøjelser. Allesammen med markedsandele i omegnen af to procent af den danske brugermasse.

Lars Castenlund, direktør for Scor, mener, at årsagen at findes i, at de store udenlandske websites tager en meget stor del af opmærksomheden i medierne.

"Den type danske sites har slet ikke formået at komme igennem. Og det viser i virkeligheden, hvor svært det er at slå igennem med et nyt produkt," siger Lars Castenlund.

Kopier uden succes

Han peger på, at alt for mange har forsøgt at kopiere udenlandske successer med kloner.

"Men jeg kender ikke til nogen, der har fået succes med at kopiere noget som helst," siger Lars Castenlund. Det er de originale ideer, der i sidste ende vil give succes blandt brugerne frem for et eller andet kopi-produkt, lyder hans vurdering.

Et andet karakteristika ved de mest brugte danske sociale sites er, at der er et stort gennemtræk af brugerne. Hele fire procent af danskerne oplyser, at de på et tidspunkt har haft en profil på Scor. Og for Dating.dk ligger tallet på ni procent.

"Det ligger jo implicit i den type virksomheder. Det kan jo være lidt svært at forklare kæresten, hvorfor man stadig har en profil på Scor eller Dating," siger Lars Castenlund.

Mange sidevisninger

I dag har Scor efter de seneste statistik fra Foreningen af Danske Internet Medier godt 101.000 brugere, der genererer godt 24,3 millioner sidehenvisninger.

De sociale sites er generelt karakteriseret ved, at brugerne tilbringer længere tid der end på traditionelle internetmedier og klikker på flere forskellige sider.

For eksempel har det sociale website for de unge, Arto.dk, 445.854 brugere med 733 millioner sidevisninger.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S