Dell-pc'er på vej ud i danske varehuse

Siden 1996 har Dell kun solgt via internettet og telefonen. Nu er Dell-computerne på vej ud i de danske butikker, hvor de snart får premiere.

Artikel top billede

Hvis man vil have en Dell, så ringer man, eller går ind på hjemmesiden og bestiller. Sådan har det været siden 1996. Men nu vil verdens andenstørste pc-leverandør være stor, og rykker salget ud i detailleddet.

”Ulempen ved vores forretningsmodel hidtil, har været at man har købt baseret på specifikationerne og Dells gode renomme, men vi kan godt se, at der stadig er forbrugere, der rent faktisk ønsker at se og prøve produktet,” siger marketingdirektør i Dell Danmark Klavs Jørgensen.

Derfor er Dell begyndt at lave aftaler med store detailkæder rundt omkring i verden. Senest med den franske gigant Carrefour, verdens næststørste detailkæde efter Wal-Mart. Og udviklingen er også på vej i Danmark.

”Jeg kan ikke melde noget præcist ud, før vi er helt klar, men det er min forventning, at der vil ske noget i Danmark i første eller andet kvartal næste år,” siger Klavs Jørgensen.

Logisk og uundgåelig

Udviklingen væk fra Dells traditionelle direkte salg er logisk og uundgåelig, hvis virksomheden skal have markedsandelen op mener Anders Elbak, research manager hos IDC:

”Dell er både i Danmark og andre lande ved at nå en grænse for, hvor stor en markedsandel selskabet kan få med den direkte model. Detailhandlen er et godt bud, hvis Dell skal udvide sit marked.”

Anders Elbak er sikker på, at det vil blive en profitabel forretning for Dell, hvis forbrugerne kan finde deres maskiner på hylderne ved siden af konkurrenterne:

”Det er detailkanalen, der er vokset klart mest. Det er ikke mindst bærbare til private, der har trukket markedet.”

Hos Dell har man store forventninger til den nye udvikling og forventer at hale ind på markedsledende HP.

”Vores model har givet os en vis position på forbrugermarkedet, men tiden er inde til at se på indirekte salgskanaler nu. Jeg forventer,, at det vil have en stor betydning for vores position på forbrugermarkedet,” siger Klavs Jørgensen.

Store kæder løber med aftalerne

Dell har indgået samarbejder med en række store kæder rundt om i verden, men der har ikke været tale om typiske it-forhandlere.

Allerede nu kan man købe Dells maskiner i verdens største detailkæde, amerikanske Wal-Mart.

I sidste uge annoncerede Dell et samarbejde med verdens næststørste detailkæde, den franske supermarkedskæde Carrefour, der indtil videre skal sælge Dell-computere i Spanien, Frankrig og Belgien.

I England er det landets største mobilkæde, Carphone Warehouse, der er løbet med aftalen, og i Japan og kina er det store elektronikvarehuse.

”For hver enkelt marked går vi ind og undersøger, hvad der er den bedste salgskanal for os. Det er på det grundlag vi baserer vores valg.”

Ifølge Anders Elbak kan der være en god grund til, at det ikke er de traditionelle computerforhandlere, der har fået mulighed for at forhandle Dells pc’er.

”I den traditionelle detailkanal er forhandlerne typisk meget afhængige af producenterne. De kan ikke bare tage et nyt mærke ind, hvis de så risikerer, at HP trækker sig ud,” siger han.

Anderledes ser det ud for supermarkederne.

”I supermarkederne er det i højere grad specialtilbud og kampagner, der kører. De er mere ligeglade med, hvad det er for et mærke, så længe de kan tjene penge på det,” siger Anders Elbak, og understreger, at eksempelvis Elgiganten er at betragte som et supermarked i denne sammenhæng.

Udover at det kan være nemmere at komme ind i de store lavpriskæder, så kan det også bedre betale sig.

”Man ser fra andre mærker, at hvis de er med Elgigantens sortiment et kvartal, så ryger markedsandelen op, og ned igen når de ryger ud af sortimentet. Det er noget bedre at komme ind i Elgiganten end det er, at komme ind i en eller anden pc-forhandler ude på Falkoner Allé.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S