Aktie-krise koster danske it-aktionærer milliarder

Aktie-krisen har kostet de danske it-aktionærer milliarder af kroner. Se hvilke danske it-selskaber, der er blevet ramt hårdest. Og få et bud på, hvad der nu vil ske.

Artikel top billede

Se listen over, hvor meget hver enkelte danske it-selskab har tabt i værdi.

November måned har ikke været god for aktionærerne i de børsnoterede danske it-virksomheder. Samlet set har de danske it-aktier nemlig tabt milliarder af kroner i værdi siden begyndelsen af måneden.

Kursfaldene på det danske aktiemarked er præget af udviklingen i USA, hvor investorerne primært er bekymrede over kreditkrisen, udviklingen på boligmarkedet samt en generel frygt for recession.

"USA er den globalt største økonomi, så når den bliver syg, smitter det af på af resten af kloden. Når der så denne gang er gået lidt længere tid, før vi rigtig mærker det i Europa, er det fordi de fleste økonomer har troet, at væksten i Kina, Brasilien og Indien kunne modvirke nedturen i USA, men inden for de seneste par uger er man blevet mindre sikker på, at det bliver sådan," siger Morten W. Langer fra AktieUgebrevet til Computerworld.

It-aktier taber milliarder

Siden begyndelsen af måneden har de danske it- og teleaktier tabt tæt på 4,5 milliarder kroner i værdi, viser en opgørelse over udviklingen over de danske it- og teleaktier, der er noteret på OMX.

TDC har oplevet et kursfald på 3,65 procent.

Det svarer til at fald i markedsværdien fra udgangen af oktober til i går på næsten to milliarder kroner.

Det største fald i aktiekursen står Simcorp dog for. Med et kursfald på godt 26 procent siden begyndelsen af måneden har virksomhedens aktionærer tabt tæt på 1,7 milliarder kroner.

Columbus IT Partner har tabt lidt over 23 procent, hvilket betyder, at virksomheden er blevet godt 150 millioner kroner mindre værd siden begyndelsen af måneden.

Intet at gøre

Afsmitningen fra det amerikanske aktiemarked, hvor der har været store fald på blandt andet det it-dominerede aktieindeks Nasdaq 100, virker blot forstærkende på opbremsningen i den danske økonomi, der har været i gang et halvt års tid, siger Morten W. Langer fra AktieUgebrevet.

"Men det er ikke nødvendigvis et udtryk for, at virksomhederne kommer til at tjene færre penge. I første omgang er det et udtryk for, at investorerne simpelthen er mindre risikovillige. Når de er det, sælger de ud af de aktier, de føler, er lidt usikre, og det er blandt andet it-aktier, fordi de er ret konjunkturfølsomme," siger han.

"Men hvis virksomhederne stopper med at investere i nyt software og hardware, så er det klart, at det rammer it-virksomhederne, men det er først anden bølge. I første omgang er det vi ser, at investorerne reducerer deres risikovillighed."

Så det er sådan set ikke noget, virksomhederne kan gøre noget ved?

"Intet. Jo, de kan selvfølgelig komme ud med nogle langt bedre resultater end forventet. Det vil kunne give en midlertidig parellelforskydning opad, men generelt så vil aktierne inden for samme branche følge nogenlunde samme tendens," siger Morten W. Langer.

Så der er ikke fare for ny it-boble?

"Nej, overhovedet ikke. Forskellen på nu og år 2000 er, at aktiekurserne dengang var pumpet op i et fuldstændig vanvittigt prisleje, hvis du så på aktiepriserne i forhold til deres underliggende overskud. Det er slet ikke tilfældet denne her gang. Der er i virkeligheden nogle rimeligt moderate værdiansættelser på it-aktier. Så der vil ikke komme det samme store fald som dengang," mener Morten W. Langer.

Se listen over, hvor meget hver enkelte danske it-selskab har tabt i værdi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job