Julefrokost: Arrestation på Oslo-færge

Julefrokost: Smagfuldt er nøgleordet til Creunas julefrokost, siger Nanna Engberg fra webfirmaet. Hun har dog oplevet Jubii-julefester med arrestationer og kæmpe-erstatninger på Oslo-færgen.

Artikel top billede

Nanna Engberg fra Creuna har oplevet nogle heftige julefrokoster i it-branchen i slutningen af 1990'erne.

Hvor og hvordan skal din virksomhed holde julefrokost i år, Nanna Engberg, informationsarkitekt fra web-selskabet Creuna?

"Jeg håber, det bliver lige som sidste år, da vi startede hos os selv med glögg, kolde juleøl og alkoholfrie drikke. Der blev pyntet meget stiligt op, og pigerne fik sat hår af stylister. Vi er dog blevet så mange kvinder hos os, at vi måske ikke skal forvente samme særbehandling i år.

Derefter drager vi mod en lille restaurant i Bredgade i København, hvor der nok ikke er så meget plads til at danse. Til gengæld skulle der være en rigtig god bar."

Hvor mange bliver I?
"Der er stor tilslutning til vores julefrokost, og jeg regner med, at vi bliver omkring 100.

Er det med ægtefæller?
"Ægtefællerne bliver derhjemme, fordi de sikkert vil kede sig, når vi begynder at tale arbejde. Det sker jo, selv om man prøver at lade være."

Hvilken julefrokost i firmaregi er den bedste, du har været til?
Sidste års julefrokost var rigtig dejlig, men jeg har også oplevet nogle virkelig vilde ting i Jubii-dagene, hvor vi holdt to dages fester på Oslo-færgen. Folk var rigtig fulde og enkelte blev også arresteret i havnen. Jubiis direktør betalte dog gladelig alle regninger med et stort smil.

Hvad er det vildeste, du har prøvet til en julefrokost?
Det vildeste til en julefrokost var nok dengang en af kokkene hos Jubii blev arresteret om bord på Oslo-færgen og tilbageholdt i en af kahytterne, fordi han var så beruset. Da tilsynsmanden gik på toilettet, brød kokken dog ud af sit fangehul og tissede ud over tæpperne og tapetet, hvilket kostede Jubii 60.000 kroner i erstatning.

Hvis I endnu ikke har julefrokosten på plads, så følg med de kommende dage, når Computerworld spørger til firmaernes julefrokostplaner og de vildeste erfaringer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S