Artikel top billede

Sterling erkender prisfusk på nettet

Flyselskabet Sterling erkender at have overtrådt markedsføringsloven på nettet. Det koster selskabet 100.000 kroner i bøde.

Tidligere i år blev flyselskabet Sterling hyldet som en af de bedste butikker på nettet, men nu har selskabet erkendt at have vildledt sine kunder.

Dermed slutter Sterling fred med Forbrugerstyrelsen, der politianmeldte flyselskabet i juni måned.

Anklagen gik den gang på, Sterling ikke oplyste skatter og afgifter sammen med de billetpriser, virksomheden slog på tromme for i sin 'lavpriskalender'.

Først på bestillingssiden blev kunden præsenteret for billettens egentlige pris. Og det er ikke tilstrækkeligt efter markedsføringslovens regler.

Ændrede hurtigt praksis

Det har Sterling erkendt. Miseren kommer til at koste selskabet - ud over røde ører - 100.000 kroner i bøde.

Med Sterlings betaling slutter sagen, til glæde for forbrugerombudsmand Henrik Øe:

"Jeg er glad for, at Sterling siden sommeren 2007 har valgt at indgå i en god og konstruktiv dialog med os, og at denne sag vedrørende Sterlings prisoplysninger nu kan afsluttes," siger han i en pressemeddelse.

Han roser Sterling for at have ændret praksis allerede i juni, da selskabet blev anmeldt til politiet.

EU har fokus på netsnyd

Forbrugerstyrelsen har i samarbejde med Kommissionen sat fokus på de europæiske flyselskabers prisoplysninger på nettet. En undersøgelse, som Sterling altså ikke bestod.

"Vi har løbende fokus på blandt andet flyselskabernes overholdelse af markedsføringsloven, og jeg er glad for, at Kommissionen og mine europæiske kollegaer nu også er gået aktivt ind i arbejdet på dette område," lyder det fra Henrik Øe.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere