Salget af Apple TV flopper

Der er solgt færre Apple TV enheder end forventet. Markedsanalysefirma skyder skylden på udbuddet i Apples iTunes Store.

Artikel top billede

It-selskabet Apples satsning på tv-medieafspilleren Apple TV ser i første omgang ud til at floppe, fordi forbrugerne ikke har været nær så interesserede som først antaget.

Det skriver Computerworlds norske søsterblad, idg.no.

Tilbage i maj præsenterede markedsanalysefirmaet Forrester en prognose, der viste, at Apple ville sælge en million Apple TV-enheder. Mod udgangen af 2007 har Apple solgt omkring 400.000 enheder.

Julesalget kan dog pumpe lidt lufter under vingerne for Apple TV, der forbinder iTunes med fjernsynet hjemme i stuen.

Men ifølge en anden Forrester-undersøgelse er der ikke mange, der er interesseret i at købe en Apple TV enhed, selvom halvdelen af alle voksne mennesker på nettet kender til Apple TV.

iTunes får skylden

Forrester påpeger, at Apples problem er tæt forbundet med Apples salgs-site - iTunes Store.

Her går salget af videoer, film og tv-serier nemlig dårligere end forventet, og det smitter af på Apple TV.

Grunden til det vigende salg på iTunes Store kan måske findes i bruddet med tv-producenten NBC, der sidder på nogle af de største komedieshows i USA herunder Frasier, Will & Grace, Friends og Seinfeld, der alle er kendt fra dansk tv.

Flere tv-shows på iTunes er dog slet ikke er tilgængelige for seere uden for USA.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Apple Danmark angående salget af Apple TV.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S