Nu kommer det danske supercomputer-grid

Dansk Center for Scientific Computing vil over de næste tre år skabe et dansk grid af supercomputere. Det skal gøre det muligt at forstå for eksempel vindmøllerne, vejret og værdipapirer bedre.

Artikel top billede

Kæmpe store proteiner, spaltning af vand, klimaforandringer og vejrsystemer, det finansielle markeds reaktionsmønstre, den optimale og uskadelige mobilantenne, universets oprindelse og kvantemekanikken.

Det er nogle af de ting, som supercomputerne kan hjælpe forskerne med at forstå og forbedre, i en tid, da forskere ikke starter med at gå i laboratoriet – men i stedet starter deres undersøgelser i supercomputeren.

Derfor vil de danske universiteter give forskerne flere og bedre supercomputere.

"Supercomputing er centralt for rigtigt mange forskningsområder. Det er de fleste enige om. Nu har ministeriet (Videnskabsministeret, red.) åbenbart også set, hvor vigtigt det er," siger centerleder ved Dansk Center for Scientific Computing (DCSC), Rene Belsø.

"Vi har været totalt i bund i Europa. Nordmændene og svenskerne har brugt langt flere penge. Men nu har de, der planlægger forskningspolitikken, erkendt, at det her er vigtigt," siger han.

Rene Belsø henviser til en ny pose penge, som med cirka 11 millioner kroner om året, nu supplerer DCSC's grundbevilling på cirka 15 millioner kroner.

Dansk grid for supercomputere

Centret, der blev etableret i 2001, arbejder med Københavns Universitet, Aarhus Universitet, Aalborg Universitet, DTU og Syddansk Universitet i ryggen for at give forskerne bedre og større supercomputere.

Og dette arbejde får med de nye penge et skub fremad.

Ønskelisten over, hvad pengene skal bruges til, er lang, fortæller Rene Belsø. Men noget af det, der står centralt, er oprettelsen af et grid imellem de supercomputere, som allerede findes spredt på de fem universiteter.

Dermed kan man udnytte eventuel overkapacitet på tværs af landet og sammenstykke små stumper af overkapacitet hist og her til én samlet processorkraft, som en forsker kan bruge.

Der findes i dag ikke noget grid for supercomputere i Danmark, fortæller Rene Belsø.

Forskningsnettet udnyttes

Nettet skal skabes i regi af Forskningsnettet, det vil sige, at det skal udnytte nogle af de fibre, der i forvejen på kryds og tværs af Danmark forbinder universiteterne og andre forskningsinstitutioner.

Nettet skal være en permanent infrastruktur, der skal gøre det muligt, at forskerne blot skal gå et sted hen i Danmark og bestille deres tid ved supercomputerne i nettet, og så er det op til DCSC at fordele selve regneopgaven på de ressourcer i nettet, som lige på det tidspunkt er ledige.

Det skulle samlet set give mere regnekraft i Danmark.

Pengene skal også bruges til at styrke det nordiske samarbejde på supercomputer-området. Der satses på Norden, idet Rene Belsø er skeptisk overfor det europæiske samarbejde.

Han mener, at der går lidt for meget 'overheads og politik' i det, og at forskerne får for lidt for pengene og for få beregninger per krone. Derfor satses der primært på Norden.

Fifty-fifty finansiering

Derudover skal pengene også bruges til mere hardware – og Rene Belsø forklarer, at han regner med, at de 33 millioner kroner vil blive suppleret en til en af universiteterne således, at hver gang DCSC giver en krone, suppleres den af en krone fra universiteterne.

Universiteternes penge går primært til løn og drift, for eksempel strøm og køling ude på universiteterne, hvor supercomputerne står.

Dertil kommer en række andre punkter på ønskelisten, som pengene også skal bruges til.

Planer skæres

Dansk Center for Scientific Computing søgte oprindeligt om 55 millioner og har nu fået 37 millioner kroner. Og af de 37 millioner skal centret betale forpligtelser på 3,5 millioner kroner, som Videnskabsministeriet tidligere har betalt.

Det vil sige, at de oprindelige planer skal barberes.

"Det er nu op til bestyrelsen at beslutte, hvilke ting der skal skæres," siger Rene Belsø.

Bestyrelsen holder sit næste møde på torsdag 20. december.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job