Artikel top billede

QXL skal sælges for 10 milliarder kroner

Den største afrikanske mediegruppe, Naspers, vil købe det britiske baserede QXL, der er det største online-auktionssite i Danmark.

Første, anden, tredje.

Solgt til Naspers fra Sydafrika.

Sådan bør det i hvert fald gå, hvis det står til ledelsen i det britisk baserede online auktionsfirma QXL, der i dag også går under navnet Tradus.

Ledelsen i Tradus har netop anbefalet sine aktionærer at takke ja til et købstilbud fra Naspers, der lyder på 1.800 pence per aktie eller omregnet i alt knap 10 milliarder kroner (946 millioner pund) for hele aktiekapitalen.

høj pris

Naspers er den største mediegruppe i Afrika, og da nyheden kom frem, faldt selskabets aktier med 11 pence, mens Tradus egne aktier steg med 195 pence.

Årsagen til faldet i Naspers kurs var, at investorerne synes, at salgsprisen er høj, mens Tradus omvendt er steget på spekulationer i et muligt overbud fra kinesiske Alibaba eller den amerikanske auktionsgigant eBay.

”Min første reaktion er , at den pris, der er kommet på bordet, er meget høj. Faktisk er den flere gange højere end det, man giver for lignende opkøb i kinesiske selskaber,” lød vurderingen ifølge The Daily Telegraph fra analytiker Yasmine Ganief fra det Cape Town-baserede finanshus, Old Mutual Investment.

Hvad det konkret kommer til at betyde for ansatte og kunder i den danske afdeling af QXL, der er den største af sin slags i landet, har administrerende direktør Jacob Masters ikke noget bud på endnu.

Han henviser til den udsendte pressemeddelelse fra Tradus.

Tradus er med QXL er det største auktionssted på nettet i Danmark og i andre europæiske lande, blandt andet i flere østeuropæiske lande. I alt driver Tradus 14 forskellige sites i 11 lande.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere