9. EU viste tænder på it-fronten

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

2007 blev året, hvor EU for alvor viste tænder og vilje til at sætte handling bag flotte ord om fri konkurrence på den europæiske it- og telemarkedsplads. Som så mange gange før rettede EU især søgelyset mod softwarekæmpen Microsoft. Og efter ni års juridisk tovtrækkeri vandt Den Europæiske Union den monopol-sag mod Microsoft, som tog sin begyndelse, da Sun Microsystems i 1998 klagede over Microsoft til EU-Kommissionen.

Også de europæiske mobilselskaber smagte EU's magt i 2007, hvor kommissær for informationssamfundet og medier, Viviane Reding, mistede tålmodigheden med de europæiske teleselskaber og tvang et pris-indgreb igennem. Indgrebet pressede de tårnhøje roamingpriser hos europæiske mobilselskaber ned.

Med de sejre in mente har EU bidt sig fast i haserne på den globale it-branche, hvor selskaber som Google, Intel og Qualcomm kan mærke EU-systemets ånde i nakken. Kommissionen har set nærmere på Googles køb af DoubleClick, mens Intel er i søgelyset for at misbruge sin førende markedsposition til skade for konkurrenten AMD.

Og i begyndelsen af oktober indledte embedsmændene en officiel sag mod Qualcomm, der mistænkes for at havde misbrugt sin dominerede position indenfor standardteknologi til 3G.

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S