Kort nyt: Napster, Bankdata.

Napster satser på MP3-format. Bankdata bygger nyt udviklingshus.

Napster satser på MP3-format

Den tidligere musik-revolutionær, Napster, dropper sin Microsoft Windows-baserede DRM (digital rights management) og vil fra foråret sælge musik-download i MP3-formattet. Dermed hopper selskabet med på den DRM-frie bølge, som blandt andre musikselskaberne EMI, Universal og Warner Music Group har været med at lade rulle over musik-industrien. Napster har siden lukningen og retssagerne i 2001 fået omkring 750.000 brugere, der køber selskabets musik-downloads.

Bankdata bygger nyt udviklingshus

Bankdata er gået i gang med at bygge et nyt udviklingshus i Erritsø ved Fredericia, hvor selskabets hovedkvarter også ligger. Det er planen, at den nye bygning skal stå færdig i 2009, hvor den skal huse 200 af Bankdatas 500 medarbejdere. It-udviklerne i det nye hus skal efter planen få fleksible arbejdsplader, der kan byttes rundt og ændres efter behov.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere