Sikkerhedsfejl i open source afsløret

Et fejlretningssystem fra US Department of Homeland Security har afsløret et gennemsnit på én sikkerhedsfejl per 1.000 linjer kode i 180 udbredte open source-softwareprojekter.

Artikel top billede

Foto: Emrah Turudu/iStockphoto

Computerworld News Service Projektet ved navn 'Open Source Hardening Projekt' er sponsoreret af DHS og udført af virksomheden Coverity og Stanford University.

Projektet til 1,5 millioner kroner, der blev lanceret i marts 2006, havde til formål at gennemgå koderne på 180 open source-softwareprojekter, der ofte bruges af udviklere af statslige hjemmesider og af applikationsudviklere.

Al den software der er blevet undersøgt har et højt antal sikkerhedsfejl, meddeler Coverity.

Siden 2006 har projektet været med til at rette 7.826 open source-fejl i 250 projekter ud af de 50 millioner linjer kode, der er blevet scannet.

Opdatering

Coverity scanner også proprietær software og håndterer omkring 400 produktlinjer for private kunder, men meddeler, at virksomhedens private klienter ikke afslører oplysninger om fejl, der er fundet i deres produkter.

Mange af de open source-projekter, der er blevet scannet, har ihærdigt repareret de fejl, der har vist sig, og onsdag opgraderede Coverity sine første 11 open source-projekter til andet niveau i fejlretnings-processen, kaldet Rung 2.

Der er stadig mange på Rung 1 eller endda Rung 0, hvilket betyder, at de endnu ikke er begyndt at rette de fejl, der er fundet.

De 11 projekter er Amanda, NTP, OpenPam, OpenVPN, Overdose, Perl, PHP, Postfix, Pythin, Samba og TLC. Projektet har også gennemgået populær software som Apache, Linux og Firefox.

Rung 2 er det højeste sikkerhedsniveau, der er opnået indtil nu i DHS-projektet, og det blev nået ved at eliminere flere sikkerhedsklasser og kvalitetsfejl, fortæller Ceveritys open source-strateg David Maxwell.

Nu, da Coverity er gået videre til næste niveau, vil virksomheden forsyne projekterne med en opdateret version af sit scannerprodukt, som vil gøre det muligt for udviklerne at identificere endnu flere fejl.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job