Sikkerhedsfejl i open source afsløret

Et fejlretningssystem fra US Department of Homeland Security har afsløret et gennemsnit på én sikkerhedsfejl per 1.000 linjer kode i 180 udbredte open source-softwareprojekter.

Artikel top billede

Foto: Emrah Turudu/iStockphoto

Computerworld News Service Projektet ved navn 'Open Source Hardening Projekt' er sponsoreret af DHS og udført af virksomheden Coverity og Stanford University.

Projektet til 1,5 millioner kroner, der blev lanceret i marts 2006, havde til formål at gennemgå koderne på 180 open source-softwareprojekter, der ofte bruges af udviklere af statslige hjemmesider og af applikationsudviklere.

Al den software der er blevet undersøgt har et højt antal sikkerhedsfejl, meddeler Coverity.

Siden 2006 har projektet været med til at rette 7.826 open source-fejl i 250 projekter ud af de 50 millioner linjer kode, der er blevet scannet.

Opdatering

Coverity scanner også proprietær software og håndterer omkring 400 produktlinjer for private kunder, men meddeler, at virksomhedens private klienter ikke afslører oplysninger om fejl, der er fundet i deres produkter.

Mange af de open source-projekter, der er blevet scannet, har ihærdigt repareret de fejl, der har vist sig, og onsdag opgraderede Coverity sine første 11 open source-projekter til andet niveau i fejlretnings-processen, kaldet Rung 2.

Der er stadig mange på Rung 1 eller endda Rung 0, hvilket betyder, at de endnu ikke er begyndt at rette de fejl, der er fundet.

De 11 projekter er Amanda, NTP, OpenPam, OpenVPN, Overdose, Perl, PHP, Postfix, Pythin, Samba og TLC. Projektet har også gennemgået populær software som Apache, Linux og Firefox.

Rung 2 er det højeste sikkerhedsniveau, der er opnået indtil nu i DHS-projektet, og det blev nået ved at eliminere flere sikkerhedsklasser og kvalitetsfejl, fortæller Ceveritys open source-strateg David Maxwell.

Nu, da Coverity er gået videre til næste niveau, vil virksomheden forsyne projekterne med en opdateret version af sit scannerprodukt, som vil gøre det muligt for udviklerne at identificere endnu flere fejl.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos