Fremtidens datacentre flyder på vandet

International Data Security planlægger åbningen af de første 50 vandbårne datacentre på kajplads 50 i San Francisco til april.

Artikel top billede

Skibene vil ligge for anker i havne. Strømbehovet dækkes af generatorer, der drives af skibets biodieselforsyning og der bruges havvand til airconditioneringen.

Computerworld News Service: Flydende datacentre er langt mere miljøvenlige end landfaste. Man har før anlagt grønne datacentre i Sibirien og Island, ligesom Smartbunker, en britisk NATO-base og en japansk kulmine hører til tiltagene.

Firmaets målsætning er at have 22 udtjente containerskibe indeholdende datacentre langs hele den amerikanske kystlinje og 28 ander steder rundt omkring i verden.

Datacentrene anlægges i skibenes lastrum og i de containere, der er stablet på dækket ved brug af produkter som Suns Blackbox og Rackables ICE Cube. Ifølge kilder vil hvert skib have minimum 200.000 kvadratmeter potentiel plads til datacentre.

Kajplads 50 har allerede de første lejere liggende for anker, og den fulde flåde bestående af 50 containerskibe er allerede indkøbt.

Miljørigtigt

Skibene vil ligge for anker i havne og få strøm og netværksforbindelse fra land. Strømbehovet dækkes af generatorer, der befinder sig på skibet og drives af skibets biodieselforsyning, hvilket muliggør at strømmen kan være afbrudt i op til en måned ad gangen.

For at afhjælpe afkølingssystemet til generatorer og datacontainerne, vil man bruge havvand i airconditioneringen, hvilket vil give en strømbesparelse på omkring 30 til 40 procent. Overskudsvarme fra datacentrene bliver genbrugt til at opvarme skibet.

Ud over havvandskøling, biodiesel og genanvendelse af overskudsvarme bidrager skibene i sig selv til miljøet, fordi de bliver genbrugt i stedet for at blive skrottet.

Marindatacentrene er især rettet imod forskning af afhjælpning efter katastrofer, fordi San Francisco-området
har stor risiko for at blive ramt af jordskælv.

Helt nyt firma

IDS mener, at flydende datacentre kan søsættes i løbet af ganske få måneder, mens det kan tage årevis at bygge tilsvarende faciliteter på land. IDS er ledet af CEO Ken Choi og Richard Naughton, en tidligere amerikansk flådeofficer.

Firmaet er et privat selskab, der er så nyt, at det ikke engang har en hjemmeside endnu, hvilket kan virke besynderligt, fordi det første flydende datacenter er tæt på at blive sat i søen.

Eneste tilgængeligt materiale om firmaet er ganske kortfattet. Det vides ikke, om IDS selv skal være flydende.

Oversat af Alex Zichau Hertz

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job