Artikel top billede

IBM lægger 27 miljøpatenter ud til fri afbenyttelse

IBM lægger 27 miljøpatenter ud til fri afbenyttelse. Ekspert tror, at det er et led i en branding-kampagne.

En helt ny patenttype er opstået. Eco-Patent Commons er stiftet af IBM og tre andre teknologivirksomheder i samarbejde med World Business Council for Sustainable Development.

Patenter under Eco-Patent Commons er gratis at bruge for alle andre virksomheder, uanset om de leverer egne patenter eller ej.

I alt 31 patenter er tilgængelige fra i dag, deraf er 27 fra IBM.

Innovationschef i IBM, Anders Quitzau, mener, at man skal se initiativet som et led i virksomhedens generelle fokus med at dele deres viden.

IBM har for eksempel gjort noget lignende inden for sundhedsområdet, ligesom virksomheden er aktiv i open source-miljøet.

Genbrug og spildevandsrensning

IBM har blandt andet offentliggjort en miljøvenlig måde at genanvende en harddisk, mens Nokia har licenseret et patent, der gør det muligt at genbruge dele fra en mobiltelefon til for eksempel digitalradioer.

IBM har dog også delt patenter, der handler om for eksempel at rense spildevand.

Patenttypen er nemlig ikke kun for teknologivirksomheder, og Anders Quitzau håber, at danske virksomheder vil melde sig.

Anders Quitzau betoner, at IBM blandt andet har taget initiativet for at tage et ansvar for den verden, vi lever i, men han erkender også, at IBM gerne vil fremme rygtet om, at det er en grøn virksomhed.

"Det er nu ikke bare noget, vi vil være kendt for. Vi gør det rent faktisk," mener Anders Quitzau.

Et kig i Computerworlds arkiver viser, at IBM har stor fokus på området, men forleden blev virksomheden dog udråbt som miljøsvin af en gruppe vrede borgere i den amerikanske delstat, New York.

Forbedrer virksomhedens image

Steen Vallentin forsker i virksomheders sociale ansvar, og han mener ikke, det er underligt, at virksomheder deler patenter, selvom det umiddelbart virker som en dårlig forretning.

Det er et led i at forbedre virksomhedens image.

"De siger: 'Vi har øje for det større billede. IBM kan ikke redde verden selv, og derfor forsøger vi at få så mange til at gøre så meget som muligt for miljøet'," mener Steen Vallentin.

Derudover mener han heller ikke, at man skal underkende, at der også er konkrete fordele i at få andre virksomheder til at dele deres patenter, så IBM kan bruge disse.

Flere vil følge

Anders Quitzau er enig. Han tror, at flere virksomheder vil melde sig, så IBM kan udnytte deres viden.

"Når selv en så forretningsorienteret virksomhed som IBM deler sin viden, så tror jeg, der er andre, der vil følge efter," siger han.

Initiativet har været to år undervejs. World Business Council for Sustainable Development tager sig af den daglige drift.

Det er en organisation, der arbejder med bæredygtig udvikling, hvor man finder Toyota, Shell, PricewaterhouseCoopers, IBM og Oracle blandt medlemmerne.




IT-JOB

Styrelsen For It og Læring

Ambitiøs teamkoordinator til it-driftsteam

KMD A/S

Developer

DIGNITY – Danish Institute Against Torture

DIGNITY søger IT-chef
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere