Dårligt image har undermineret Dyremoses rolle

Et dårligt image i offentligheden har været med til at underminere Henning Dyremoses rolle i TDC's bestyrelse, vurderer ekspert. I dag valgte han selv at gå.

Artikel top billede

Foto: DI (Foto: DI)

Afgående bestyrelsesformand i TDC, tidligere direktør Henning Dyremose, var ikke længere i stand til at opfylde den rolle, som han var blevet ansat til.

Sådan lyder vurderingen fra flere analytikere.

"Jeg tror ikke, at TDC har placeret ham som bestyreselsformand, fordi han skulle fungere som en traditionel bestyrelsesmand, der trækker i trådene og lægger de overordnede linjer. Overhovedet ikke. Det har kapitalfondene fuldstændig styr på selv. Jeg kan kun se det, som at han skulle spille ambassadør-rollen i forhold til offentligheden og kunderne," siger Morten W. Langer, ekspert i corporate governance og chefredaktør for og stifter af Ugebrevet for bestyrelser.

Han suppleres af teleanalytiker John Strand:

"Dyremoses indflydelse på TDC de sidste år har sandsynligvis været på niveau med den indflydelse, som dronningen har på det danske samfund," siger han.

Skadet image

Reelt har Henning Dyremose derfor ikke været den, der har trukket de store linjer i TDC.

Han har hvilet på sin rolle som en respekteret repræsentant i offentligheden, der kunne sælge budskabet til kunder og politikere.

Det er en rolle, han selv har været med til at underminere i forbindelse med mediestormen omkring hans fratrædelsesordning, der angiveligt indbragte den tidligere direktør op imod 75 millioner kroner, lyder vurderingen.

"Han har ikke den højeste stjerne i offentligheden efter den sag. Det er noget, der bliver hevet op ved forskellige lejligheder, og det er klart, at det forplaner sig omkring hans image," vurderer Morten W. Langer.

Angrebet af direktør

Samtidig har Henning Dyremose måtte lægge ryg til flere alvorlige angreb fra sin afløser på posten som koncernchef i TDC, Jens Alder, der har kritiseret bestyrelsesformandens tid som koncerndirektør.

"Jens Alder har fortalt, at det, som Henning Dyremose har fremstillet som en strandvejvilla i virkeligheden er en rotterede og at it-systemerne var det rene spaghetti. Han har fået offentlig spank af sin egen direktør," siger John Strand.

Det er en situation, som Morten W. Langer da heller ikke mener har været hensigtsmæssig for selskabet.

Ikke længere brug for en ambassadør

Han understreger dog, at Henning Dyremoses dalende stjerne ikke er den eneste forklaring på hans afgang.

Den afkølede debat omkring kapitalfondenes overtagelse af TDC gør nemlig, at telegiganten ikke længere har samme behov for en ambassadør.

"Jeg kan ikke se, at det tjener samme formål i dag at have Dyremose som bestyrelsesformand, som det gjorde for en to-tre år siden," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job