Dampen går ud af business intelligence-lokomotivet

Tema: Dagene med enorm fremgang på business intelligence-markedet er ved at være talte. Markedet er ved at være mættet, og køberne afventer reaktioner efter store selskabs-opkøb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens business intelligence (BI) stadig er et afgørende værktøj for virksomheder, er dagene med tocifret markedsvækst inden for business intelligence talte, mener analysehuset Gartner.

Der er nemlig sket en massiv konsolidering i branchen i løbet af det sidste år, hvor de førende selskaber på BI-markedet - Business Objects, Hyperion og Cognos - er blevet snuppet af store softwarefirmaer.

Hertil kommer, at den stigende modenhed af teknologien og forskellige prisfald har en effekt.

Faldende vækstrater

Gartner forventer, at de verdensomspændende vækstrater for 2007 vil være en smule lavere end forrige års vækst på 12,5 procent.

Samtidig er forventningen, at de verdensomspændende vækstrater vil falde til etcifrede niveauer i 2011.

Analytikere antyder, at brugere, hvis teknologi for nyligt er blevet opkøbt, vil udsætte strategiske investeringer i business intelligence, indtil en produkt-roadmap foreligger fra den ny ejer.

Kerneprodukter som Hyperion Essbase, der nu ejes af Oracle; Cognos 8, som IBM har aftalt at købe samt SAP's Business Objects XI bliver ved med at være i høj grad strategiske og understøttet af forskning og udviklingsmidler.

Kan miste intern support

Gartner peger samtidig på, at overlapning mellem produkter muligvis vil forårsage, at nogle sekundære produkter mister intern support.

"Konsolideringsaktiviteter hos SAP, Oracle, IBM og Microsoft skulle hjælpe til at accelerere den værdi, der er at trække ud af BI," siger Gartner-analytiker Dan Sommer i en meddelelse.

"Store producenter vil betyde øget brug, men nye BI-producenter vil dukke op og introducere ny innovativ teknologi og innovatie produkter for at differentiere sig og for at udfylde hullerne mellem 'kæmpeproducenternes' produktlinjer," mener han.

Men denne øgede innovation vil også betyde, at produktegenskaber som forespørgsels-, indberetnings- og analytiske processer ikke længere leverer nok af en konkurrencemæssig fordel for brugere, tilføjer Sommer.

Anbefaling: Udvid brugen
De fleste producenter inkluderer nu grundlæggende BI-egenskaber i deres produktsortiment, tilføjer han yderligere.

Gartner anbefaler virksomheder til bredt at udvide brugen af BI-værktøjer ved at gøre dem brugervenlige, samarbejdende og procesdrevne.

De tilbageværende uafhængige BI-producenter har opnået en fordel over deres opkøbte konkurrenter ved at få andre firmaer til at videresælge deres værktøjer, bemærker Gartner.

Succesfulde såkaldte "pure-play" BI-virksomheder, som udelukkende fokuserer på BI, vil fortsætte med at gå efter nye BI-områder som dashboards, prædiktiv modellering, erhvervssøgning og interaktive visualiseringsteknikker, siger Gartner.

Opkøbene og de planlagte køb af Hyperion, Business Objects og Cognos betyder, at to tredjedele af BI-markedet er blevet overtaget af de store softwarevirksomheder, skriver Gartner.

Derfor må de tilbageværende uafhængige BI-producenter som SAS Institute, MicroStrategy og Information Builders virkelig oppe deres markedsføring for at bevare synligheden, lyder det.

Nordamerika, Vesteuropa og Japan er de væsentligste regioner i forhold til BI-udgifter og vil stadig tælle for fem sjettedele af softwareomsætningen i 2011, bemærker Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)