EU vil have styr på love om IP-adresser

Embedsmænd fra EU er i færd med at undersøge den juridiske gråzone omkring Internet Protokol (IP-adresser).

Artikel top billede

Mængden og administrationen af IP-adresser er ofte uoverskuelig.

Computerworld News Service: Spørgsmålet om, hvorvidt IP-adresser skal betragtes som privat data, var omdrejningspunktet under en høring i Europa-parlamentet i forgangne uge - hovedsageligt i sammenhæng med Googles planlagte overtagelse af firmaet DoubleClick.

"Hvis en person kan identificeres igennem en IP-adresse, så er den adresse privat," siger Peter Schaar, formand for den europæiske datasikkerheds kommission, artikel 29 udvalget.

Dette har været reglen i de fleste europæiske lande i mere end 10 år nu. Det er dog svært at opsætte et klart defineret regelsæt, da nogle internetudbydere uddeler nye IP-adresser til brugere, hver gang de logger på internettet, og der er jo også internetcafeer, hvor folk også er på internettet.

Artikel 29 udvalget har undersøgt spørgsmålet omkring IP-adresser, som en del af en større analyse, af forskellige søgemaskiners overholdelse af europæisk datalovgivning. Udvalget forventer at have en konklusion klar omkring juni, udtaler en anonym embedsmand.

Maskine fremfor menneske

Udvalget kan ikke uddele bøder eller retsforfølge eventuelle brud på datalovgivningen, men undersøgelsen kan medføre at Europa-Kommissionen vælger at gøre det.

Internet søgemaskiner, inklusiv Google, argumenterer for at IP-adresser blot identificerer computeren, og ikke nødvendigvis den person bruger den. At behandle IP-adresser som personlig information, vil have konsekvenser for hvordan søgemaskiner indhenter, og behandler brugeres data.

"Hvis udvalget overbeviser lovgivende myndigheder om at stramme reglerne for IP-beskyttelse, vil det helt sikkert ændre mange ting," siger politisk talsmand for Google, John Steinback.

Set fra Googles perspektiv, afhænger det af konteksten hvorvidt en IP-adresse er privat eller ej. En internet udbyder kan sammenkæde en IP-adresse med en abonnent, men en hjemmeside kan ikke entydigt identificere en person gennem IP-adressen, forklarer Steinback.

Markedskonkurrence

Høringen i Europa-Parlamentet blev indkaldt af udvalgets menneskerettigheds-gruppe, som ville have svar på hvorvidt Googles planlagte opkøb af internetannonce-firmaet DoubleClick, kan skade borgeres privatliv på internettet.

Handlen, som allerede er godkendt af de Forenede Staters kontrolmyndighed, bliver stadig gransket af Europa-Kommissionens embedsmænd. Denne undersøgelse er dog ikke rettet imod datasikkerhed, men udelukkende markedskonkurrence.

"Hvis data der er indsamlet af en virksomhed, til et bestemt formål, bliver udvekslet med en anden virksomhed, til et andet formål, så er vi forpligtet til at gribe ind. Google må respektere alle forpligtelserne, der medfølger købet af DoubleClick. Især de forpligtelser som omfatter databeskyttelse," udtaler den anonyme embedsmand.

Europa-Parlamentets menneskerettigheds-kommission erklærer at de løbende vil holde flere seminarer og møder, for at undersøge problemstillingerne der vedrører databeskyttelse, de næste mange år.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S